30’lu Yaşlardan Önce Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

tarafından
98
30’lu Yaşlardan Önce Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Kitapların, insan yaşamının önemli bir parçası olduğu konusunda muhtemelen herkes hemfikirdir. O kadar çok faydaları var ki okumak herkes için bir zorunluluk haline geliyor. Kitapları sıkıcı bulanlar için bile çok sayıda büyüleyici hikayeler vardır.
Diğer başka bir konu doğru kitabı doğru yaşta okuyamamak olabilir. 20 yaşına basmadan, 30 yaşına gelmeden önce belirli zamanlarda okunması gereken kitaplar var. Yanlış yaşta kitap okumanın spesifik bir etkisi yok, ancak kitabın duygularını ve amacını anlamak açısından ufak ihtimal de olsa kitaplardan nefret etmenize neden olabilir. Peki, 30’lu yaşlardan önce okunması gereken kitaplar var mı?

30 yaşına girmek, bir insanın hayatında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu yeni bir aşamanın başlangıcıdır ve bazılarına göz korkutucu gelir. 20’li yılların heyecan verici ve keşfetme aşamasından sonra, 30 yaşına girmek yeni hedeflerin ve daha derin bir kariyerin başlangıcıdır. Yeni bir aşamaya geçmeye çalışmak zor görünür, ancak bazı kitapları okumak kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu kitaplar zihninizi ileride olanlara hazırlayacak ve karar verirken size rehberlik etmeye yardımcı olacaktır.

Kitaplar tüm sorunlarınızı tek başına çözemez, yalnız aklınıza gelebilecek hemen hemen her akıllı insan, başarılı bir yaşam için en iyi temel olduğunu söyler.

Yetişkinliğin pratik sorunlarını çözmek için nasıl yapılır başlıklarından, sosyal meselelerin bakış açısını değiştiren incelemelerine ve bir empati egzersizi sağlayacak yürek burkan romanlara kadar 30’lu yaşlardan önce okunması gereken kitaplar bu listede!

Okunması Gereken Kitaplar Listemiz

Düzeltmeler – Jonathan Franzen

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Bu roman, 20. yüzyılın ortalarında ve sonlarında geçiyor. Yaşlı bir çift olan Alfred ve Enid Lambert ve onların yetişkin çocuklarının konusu ele alınıyor. Alfred’e bunama teşhisi konur ve hayal kırıklığına uğrayan Enid, ailesini Noel için bir araya getirmeye çalışır.

Düzeltmeler, çocukların hepsinin yetişkin olarak hayatlarında gezinmeye çalıştıklarını gördüğümüzden, yaşamın yeni bir aşamasına başlayan insanlar için yararlıdır. Yol boyunca birçok hata yaparlar ama hayatlarında düzeltmeler yapmaları ile hikaye biter. Hatta anneleri Enid bile uzun süre kocasının baskısı altında kaldıktan sonra yeni bir hayata başlar.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

İngiliz Edebiyatının en iyi kitaplarından biri olan Otomatik Portakal’da hikayenin ana konusu, Alex’in gençlikten yetişkinliğe olan yolculuğudur. Bir bütün olarak toplum ve her birimiz için bağımsız bir parodidir. Romanla ilgili en çarpıcı şey, içindeki ahlak gerekliliğidir. ‘Hayatı olduğu gibi alın’ romanın mottosudur.

Sineklerin Tanrısı- William Golding

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Sineklerin Tanrısı, terk edilmiş bir adadaki İngiliz öğrencilerin eğlencesini anlatan korkunç bir hikaye. Yazar, değişen davranışları mükemmel bir biçimde betimliyor. Az kültürlü genç erkekler zeki, vahşi yaratıklara dönüşüyor, endişe geliştiriyor ve öldürmeye teşvik eden dürtüler geliştiriyor. Hikaye, görevi bozan ve ergenliğin saflıkla hiçbir ilgisi olmadığı hakkındadır. Bu kitabı okumak, diğer insanların farklı zihinlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Amak-ı Hayal – Filibeli Ahmed Hilmi

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Amak-ı Hayal yazarının yorumuyla gerçeğe ulaşmayı başarabilmiş okuyucularının zevkle bitirebileceği hikayelerden oluşuyor. Kitabın baş karakterlerin Ahmet Raci, çevresi tarafından sevilen, eğitimli bir genç olarak karşımıza çıkıyor. Hayatındaki bir sorundan dolayı kalbinde bir ağrılık hissediyor ve bunu birilerine anlatmakta oldukça zorlanıyor. Ruhu, maneviyatı tamamen kabul etmek istese de bütün çabalarına rağmen başaramaz ve inkâr etmek ister.

Büyümek Diye Bir Şey Yok- Sarah Andersen

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Büyümek Diye Bir Şey Yok kitabı, yetişkinlikten ve onun yanlış anlaşılmasından bahseden bir çizgi roman serisidir. Genellikle yetişkinliğin harika olduğu düşünülür ama gerçek onu yaşamaya başladığımızda daha net olarak görünür. Yetişkinlik, herkesin ulaşacağı bir dönemdir, ancak bu sadece pembe bulutlardan ibaret değildir ve bu, kitapta açıkça belirtilmiştir.

Deniz Feneri – Virginia Wolf

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Bu kitap, Ramsay ailesinin sekiz çocuğu ile yazlık evlerine gitmeleriyle başlıyor. Ramsay’lar diğer arkadaşlarını da yazlık evlerinde ağırlıyor. Akşam yemeğinde dramaya neden olan farklı karakterlerin bir kombinasyonu oluşur. Akşam yemeği daha sonra güzel gider ve herkes birbiriyle mutlu olur.
Kitap ilerleyen sayfalarda 10 yıl sonrasına ilerliyor ve işler değişiyor. Deniz Feneri, geçen zamana rağmen değişimi kabul eden ve ilerlemeye çalışan karakterlerle biter. Bu kitap, insanların başımıza gelen şeyleri takdir etmesini gösteriyor çünkü bir gün onları kaybedebiliriz.

Sapiens – Yuval Noah Harari

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Sapiens Yuval Noah Harari tarafından yazılmıştır. İlk olarak 2011’de İsrail’de İbranice ve 2014’te İngilizce olarak yayınlandı. 30’dan fazla dile çevrildi.
Kitap, toplumları büyük imparatorlukların ve onların sonunun yanı sıra ilerlemeye motive eden insanlığın gelişimini ve devrimlerini tartışıyor.

Middlemarch – George Eliot

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Eliot’un bir romancı olarak en büyük armağanı, şımarık toplum çocuklarından mütevazı çiftçileri kapsayacak kadar geniş olan empati yeteneğiydi. Middlemarch‘ta, hayatlarının geri kalanını şekillendirmek için ilk adımlarını atan farklı farklı gençlerin duygusal eğitimini görüyoruz. Eliot, okuyuculara kişisel olgunlaşma ihtiyacını aşılıyor ve yaşamın erken dönemlerinde kötü seçimler yapmanın olası sonuçlarını ustaca betimliyor.