5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedir? Neden Kutlanır?

tarafından
73
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Dünya öğretmenler günü her yıl ekim ayının beşinde kutlanır. Öğretmenleri her yönüyle temsil eden bu günde çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılır. Özellikle UNESCO tarafından öğretmenlerin değerini ortaya koyan güzel çalışmalar yapılmaktadır.

1966 yılında Paris kentinde öğretmenler için yapılan hükümetler arası konferans bitiminde yeni bir karar alınmıştır. Bu karara göre her yıl 5 Ekim’de öğretmenlerin günü olarak kutlamalar, konuşmalar yapılması kararlaştırılmıştır.

Peki, öğretmenler günü 5 Ekim olarak biliniyorken neden Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanıyor bu soru ve diğer soruların cevaplarını yazımızı inceleyerek bulabilirsiniz.

Dünya Öğretmenler Günü Neden 5 Ekim’de Kutlanır?

UNESCO tarafından toplanan bir heyet vesilesiyle 1994 tarihinden sonra her yıl 5 Ekim’de öğretmenler için olarak kutlama kararı alınmıştır.

Tüm dünya ülkeleri alınan bu karar ile çeşitli haklar ve statüleri öğretmenlere hediye etmiştir. Ayrıca 1966 yılında bazı örgütlerin katkıları ile öğretmenlerin haklarını ve gelebilecekleri kademeleri garanti altına alan bir belge yayınlanmıştır.

5 Ekim 1966 yılında kabul edilen bu belge aslında Dünya Öğretmenler günün temeli sayılır. Çünkü 1994 yılında Birleşmiş Milletlerin UNESCO ve ILO örgütünün tavsiye niteliğindeki kararları sayesinde 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kabul edilmiştir.

24 Kasım Öğretmenler Günü

Türkiye’de öğretmenler için 24 Kasım önemli kabul edilmiş ve her yıl kutlamalar yapılmaktadır. Özellikle öğrenciler tarafından coşku ile kutlanan öğretmenler gününün önemi fazlasıyla vurgulanır.

İlk olarak Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olarak bilinen 1981 senesinde kutlamalar yapılmıştır. Başöğretmen Mustafa Kemal’in Millet Mektepleri için başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım 1928 yılı öğretmenler gününün kutlanma tarihini belirlemiştir.

Öğretmenler gününün Türkiye’de Atatürk’ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü kutlanmaktadır. Bu sayede her yıl tüm ülke coşkuyla bu güzel heyecanı yaşayarak kutlamalar yapar.

5 Ekim Dünya Ne Günü

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Bazı ülkelerde farklı tarihlerde öğretmenler için kutlamalar yapılır. Fakat genel olarak 5 Ekim her yıl bu kutlamalar için ortak tarihtir.

UNESCO ve ILO örgütlerinin katkısı ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Özellikle Birleşmiş Milletlere bağlı ülkeler bu tarih itibari ile bu geleneği sürdürür. Bizlere ışık tutan önümüzü aydınlatan öğretmenler için bu gün çok önemlidir.

1966 yılı itibari ile öğretmenler için güzel gelişmeler yaşanmış ve günümüze kadar konferanslar, kutlamalar yapılmıştır. Son olarak 1994 yılında alınan karar ile kesin adımlar atılmıştır.

Öğretmenler Günü Ne Zaman?

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Birleşmiş Milletler ve bazı ülkeler 5 Ekim tarihini öğretmenler için özel gün kabul eder. Fakat bu her ülke için geçerli değildir.

Şimdi öğretmenler gününü farklı tarihlerde kutlayan ülkelere göz atalım:

  • Arap ülkelerinde 28 Şubat’ta
  • Çek Cumhuriyeti, Jan Amos Comenius’un doğum günü olan 28 Mart’ta
  • İran’da Murtaza Mutahhari ölüm yıldönümü olan 2 Mayıs’ta
  • Malezya’da 16 Mayıs’ta
  • Peru’da bağımsızlığını kazandığı gün 6 Temmuz’da
  • Slovakya Jan Amos Comenius’un doğum yıl dönümünü baz alarak 28 Mart’ta
  • Türkiye’de Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım’da

Üstte bulunan günlerde her ülkede öğretmenler günü coşku, heyecan ve herkesçe kutlanır. Bu ülkeler dışında dünya öğretmen günü 5 Ekim’de kutlanır. Özellikle okul bahçesinde yapılan dans gösterisi, okunan şiir ve dramalar ile güzel etkinlikler sergilenir.