7 Yaş İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

tarafından
89
7 Yaş İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Oyun çocuğun gelişimine katkı sağlayan en önemli unsurlardandır. Oyuncaklar, bilişsel gelişimine katkı sağladığı gibi sosyalleşmesinde de önemli rol oynar. Çocuğun oynadığı oyunların kişilik olarak iz bıraktığı da görülmektedir. Oyun oynamak sadece zaman geçirmeye yarayanın ötesinde çocuğa belli kurallara uyulmayı, geleceğe dair bilgi ve beceriyi kazanması için önemli nitelik taşır. Peki, 7 yaş için oyuncak seçimi nasıl yapılmalıdır?

Çocuklarda Oyunun Önemi

7 Yaş İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Oyun, çocuğun fiziksel, sosyal, bilişsel gelişimine etki eder. Çocuk oyunu benimser ve onunla birlikte mutlu olur. Bazen bir oyuncak bazen bir kalem bazen de bir ayna çocuğun oyuncağı olur ve başrolde oyuncak olur. Her yaşta oynanılan oyun değişir. İlgileri düşünceleri sosyal alan değişimi ile birlikte başroldeki oyun değişir.

Örneğin; 5 yaşında bez bebek oyun arkadaşı iken 7 yaşına geldiğinde masaldaki kahraman oyun arkadaşı olur. Oyun çocuğa yenmeyi yenilmeyi öğretir.  Sorumluluk almayı, sorumluluğu yerine getirmeyi pekiştirir. Oyun oynarken kendine başka dünya yaratır. Mutlu olmayı üzülmeyi ve bu duygularla baş etmeyi gösterir.

Oluşan problemlere deneme yanılma yoluyla çözüm bulmasını ve uygun çözümü seçmesine katkı sağladığı gibi geleceğe de ışık tutar. Oyun iletişim kurma da birbirini dinleyip anlamaya da katkı sağlar.  Oyunun çocuğa en önemli katkısı özgüven kazandırmasıdır. Bu nedenle çocuklar için oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Peki, 7 yaş için oyuncak seçimi nasıl yapılmalıdır. Ailenin oyun konusunda etkisi nedir?

Ailenin Oyun Konusunda Etkisi

Aileler çocuklarının oynadıkları oyunu her zaman kontrol etmelilerdir. Hatta oyunun içinde aktif olmalılardır. Oyunun eğitici olarak çocuğu desteklemesi gerekir. 7 yaş ilkokula hazırlık sayıların harflerin yeni öğrenildiği arkadaş ortamına adapte olunmaya çalışıldığı yaştır.

Çocuk bireysel ortamdan topluma oyun değişimine adapte olmaya çalışır. Bu yüzden eğitici ve öğretici oyuncaklara yer verilmelidir. Aileler eğitimi destekleyen zihinsel ve fiziksel olarak çocuğu okula ve derslere hazırlayan oyuncaklar seçimine dikkat etmelidir. Oyuncak oyunun en önemli parçasıdır.

Oyuncak Ve Eğitim

7 Yaş İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuğun gelişiminde en önemli rol oynayan oyuncakların hizmet alanları önemlidir. Eğitime hizmet veren oyuncaklar tercih ediliyorsa özelliklerinin gelişime katkı sağlayıp sağlamadığı incelenmelidir. Renklerin sayıların görsellerin vurgu yapması ve zihinde canlanması, merak uyandırması da dikkat edilmelidir. 7 yaş için oyuncak seçimi ile ilgili sizlere bazı önerilerimiz olacak.

7 Yaş İçin Oyuncak Seçimi

 • Öncelikle çocuğun can güvenliğini tehlikeye atacak olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Hayal gücünü destekleyecek ve ortaya çıkaracak olmalıdır.
 • Grup çalışmasına katkı sağlamalıdır.
 • Mantık kurmaya ve konsantrasyonu arttırmasına yardımcı olmalıdır.
 • Yalnızca oyuncak görevi görmemeli eğitici yönünü desteklemelidir.

7 Yaş Eğitici Oyuncak Seçimi

 • Yapboz: Çocuğun oynarken eğleneceği düşüneceği eğitici bir oyuncaktır.
 • Kendin Tasarla Oyuncak Setleri: Çocuğun hayal dünyasını öne çıkartacak ve birey olarak bir şeyleri başarma isteği uyandıracak düşünmesini destekleyecek oyuncaklardır.
 • Resimli Boyama Kitapları: Çocuğun okunan hikaye kitabındaki kahramanları betimleyip boyamasını ve aklında kalmasına katkı sağlar.
 • Resimli Kartlarla Öykü Oluşturma: Çocuğun zihnindeki çağrışımları hızlandırmak ve dil gelişimine katkı sağlamada önemli rol oynar.
 • Sayı kavramını pekiştiren sayıları tanıtan ve öğreten oyuncaklar 7 yaş grubu için önemlidir. Özellikle çocukların matematik korkusunun önüne geçer
 • 7 yaş grubu için seçilen oyuncaklar basitten karmaşığa doğru tercih edilmelidir.