Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

tarafından
123
Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok kişinin dert yanmakta olduğu konulardan birisi de ağız kokusu sorunudur. Bu problemi yaşayan kişiler genelde kokuyu kendilerinden ziyade çevredeki kişiler tarafından alınmamaktadır.

Ağızda oluşan bu kokunun iki tür çeşidi vardır. Birincisi Feotor Ex Ore denilen ağızdan gelen kötü koku, ikincisi ise Halitosis teşhisi konulan ağız kapalıyken bile burundan alıp verilen nefesin dahi kötü kokması demektir.

Ağız Kokusu Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Öncelikli olarak ağız içerisindeki dengeyi öğrenmek gerekmektedir. Çünkü bu denge bozulduğunda birçok hastalık, çürük, ağızda oluşan koku gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Denge diye bahsedilen şey ise; ağız içerisinde var olan bakteriler belirli bir denge dahilinde yaşamaktadır. Bakteriler Anerop ve Erop olarak ikiye ayrılmaktadır. Anerop bakteri oksijensiz de yaşayabilen bakteri türüdür. Erop bakteri ise yalnızca oksijenli ortamda yaşayabilen bakteri türüdür.

Ağız kokusu, çürük gibi problemler ise bu bakterilerin ağız içerisindeki dengeli yaşamının bozulması ile oluşmaktadır. Oluşan bu kokunun bir diğer sebebi ise beslenmedir. Özellikle protein ve şeker ağırlıklı beslenen kişiler bir de karbonhidrat takviyesi yapınca daha fazla besin eklemiş olmaktadır. Ağız içerisinde yaşayan Anerop ve Erop bakteri dengesini bozarak Anerop bakteri miktarını çoğaltmış oluyorsunuz. Anerop bakteri çoğaldıktan sonra ağız içi vermiş olunan besinleri hazmederken Kükürt salgılamış olmaktadır. Bu kötü koku aslında Kükürt varlığından açığa çıkmaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Kuru bir ağıza sahipseniz, az su tüketiyorsanız ve bu nedenle kuruluk sağlıyorsanız da ağız içerisinde koku oluşturmaktadır. Beslenme dışında kafein, nikotin ve sigara kullanımı da ne yazık ki ciddi bir ağız kokusu oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Kötü bir ağız hijyeni de ağız içerisinde koku oluşumuna neden olmaktadır. Eğer düzenli diş fırçalamama ya da hiç diş fırçalamama, diş eti sorunları ya da çürük gibi durumlarda da koku oluşmaktadır. Yani beslenme, su tüketimi, ağız hijyeni gibi etkenler koku oluşumu üzerinde çok önemlidir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikli olarak yapılması gereken bir diş hekimine danışmaktadır. Diş doktoruna gidildiğinde çürük, diş eti problemi gibi sorunlar çıkıyor ise ya da röntgende enfeksiyon, apse gibi problemler çıktıysa tüm bu etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yani öncelik ağız içinin ve dişlerin temizlik işleminin yapılmasıdır. Kanal tedavisi, dolgu, diş çekimi ya da diş taşı temizliği gibi doktorun uygun gördüğü işlemler yapılarak ağız kokusu sorunu büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Diş hekimi tarafından uygulanan tüm işlemlerden sonra yapılması gereken en önemli şey ise ağız hijyenidir. Evde sabah akşam olacak şekilde diş fırçalaması, dil temizliği, diş ipi kullanımı ve gargara kullanımı gibi işlemlerin düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir.

Gerekli tüm ağız bakımı uygulamaları gerçekleştikten sonra ağız içerisinde oluşan koku %90 oranında giderilmiş olur. Eğer hala bu koku sorunu ortadan kalkmadıysa mide, böbrek ya da şeker gibi kronik rahatsızlıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir rahatsızlık varlığında uzman doktorlara danışmak gerekmektedir.

Bembeyaz dişlere kavuşmak ister misiniz? Bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: Tamamen organik yollarla bembeyaz dişlere kavuşun