AIDS Hastalığı Nedir? Tamamen Tedavi Edilebilir mi?

tarafından
165
AIDS Hastalığı Nedir? Tamamen Tedavi Edilebilir mi?

AIDS hastalığı kazanılmış bağışıklık sendromu yetersizliği olarak adlandırılan bir tür virüs hastalığıdır. HIV virüsü vücudun bağışıklık sisteminde önemli rol alan hücrelerin yok olmasına neden olarak bağışıklık sisteminin zarar görmesine yol açar. Bu sebeple vücudun enfeksiyonlara hatta ağır enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır. Daha da fazlası kanser hastalıklarına bile sebebiyet verebilir.

HIV virüsünün erken evrede teşhis edilerek başka kişilere bulaşmaması için AIDS hastalığı belirtileri bilinmeli ve uzman bir hekime başvurulmalı.

AIDS Hastalığı Belirtileri

Hastalığın seyrinde belirti gösterme zamanı virüs vücuda girdikten sonra aylarca hatta yıllarca belirti göstermeyebilir. Hastalıkta ki hız ve belirti göstermesinin ortaya çıkışı virüsün vücuda giriş şekline göre değişiklik gösterebilir.

Virüs vücuda girdiği andan itibaren hızla çoğalmaya başlar ve yıllarca çoğalmaya devam eder. Vücut da ki çoğalma belirli bir olgunluğa ulaşınca virüsün ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler ilk zamanlarda yaşamı etkileyecek belirtiler değildir. Bu yüzden ilk zamanlar anlaşılmakta zorluk çekilebilir.

AIDS hastalığı ilerledikçe kişide hızlı bir şekilde kilo kaybı ile birlikte, geçmeyen ishal, geceleri terlemeler, sık sık ateşlenme, ağız mukozasında beyaz renkte derin yaralar, vücutta kırmızı veya mor renkte lekeler, unutkanlık ve bazı solunum yolu şikayetleri ortaya çıkar.

Daha öncede söylediğimiz gibi kendi kendinize tanı koyamazsınız, yukarıda ki belirtilerden herhangi biri eğer sizde varsa ve devam ediyorsa mutlaka bir uzmana giderek tetkik yaptırın.

AIDS Hastalığının Bulaşma Yolları

AIDS Hastalığı Nedir? Tamamen Tedavi Edilebilir mi?

HIV virüsü insandan insana bulaşan bir hastalıktır. HIV testi pozitif olan kişilerin, anne sütü, kan, sperm ve vajina salgısında bulunur. Her iki cinsten yani hem erkek hem de kadından bulaşabilir.

Cinsel Yolla Bulaşma

Ülkemizde ve dünya genelinde HIV virüsü % 80 -85 oranında korunmasız bir şekilde ilişkiye giren bireylerden yayılmaktadır. Virüs kadından kadına, erkekten erkeğe, erkekten kadına veya kadından erkeğe cinsel yolla bulaşmaktadır. HIV anal, oral ve vajinal cinsel temaslar ile bulaşmaktadır. Bunların dışında derideki çatlak veya deri bütünlüğü bozuksa bu şekilde de temas halinde iki açık yaradan da bulaşabilir.

Kan Ürünleri İle Bulaşma


HIV virüsü
insan kanında yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu yüzden kişilerden alınan kan ve kan ürünlerinden kolayca bulaşabilir. Ancak ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV virüsü açısından tarandığı için bu yolla bulaşma riski çok düşüktür.

Anneden Bebeğe Bulaşma

HIV taşıyıcısı bir anne eğer gebe kaldıysa, hamile iken, doğum esnasında ve doğum sonrasında bebeğe virüs geçme ihtimali vardır. Doğum sonrası emzirme döneminde de %30 oranında anne sütünden bebeğe virüs geçme ihtimali vardır. Doğum mutlaka sezeryan olmalı ve doğum sonrasında bebek emzirilmemelidir.

En önemli ve merak edilen diğer bir konu ise HIV – AIDS hastalığı tamamen tedavi edilebilir mi sorusu ? Maalesef AIDS hastalığı günümüz şartlarında bile halen tamamen tedavi edilememektedir. Sadece hastalığın seyri ilaçlarla yavaşlatılarak kontrol altına alınabilmektedir. Tedavide ki asıl amaç virüsün yeniden yayılmasını önlemektir.

Sonuç itibari itibari ile tam bir sağlık halinde olabilmek için, ister virüs isterse bakterilerin oluşturduğu ve özellikle bulaşıcı olan hastalıklardan korunmaktır