Akne Tedavisi İçin Doğru Bilinen 5 Yanlış

tarafından
126
Akne Tedavisi İçin Doğru Bilinen 5 Yanlış

Akneler çeşitli dönemlerde ortaya çıkarak bizi psikolojik ve fiziksel olarak etkiler. Yüzümüzde veya cildimizin diğer bölümlerinde yer alan bir akne hatalı alışkanlıkların etkisiyle oluşabileceği gibi farklı sağlık problemlerinin de işareti olabilir. Bu sebeple bu durum süreklilik kazanmışsa bir uzman tarafından akne tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavinin aksatılması çeşitli sorunlara yol açabilir. İlerleyen süreçlerde zedelenmiş özgüvene neden olabilir. Peki bu tedavide insanların doğru olarak bildikleri yanlışlar nelerdir?

1)Akne Sadece Ergenlik Döneminde Ortaya Çıkar

Aknelerin sadece ergenlik dönemine özgü olduğunu düşünmek son derece yanlıştır. Ciddi şekilde akne problemi yaşayan pek çok genç, ergenlik dönemi bittiğinde bu sorundan kurtulacağına inanarak tedavi olmaz. Ergenlerin bu sorunu tedavi olmak yerine basit ve bilimsel olmayan müdahalelerle çözmeye çalışması farklı sorunlara sebep olabilir. Ergenlik döneminde akne sıkça karşımıza çıksa da erken çocukluk dönemimde ve özellikle erişkin kadınlarda bu sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Akne Tedavisi İçin Doğru Bilinen 5 Yanlış

2)Kozmetik Ürünler Kullanmak Akne Tedavisi İçin Yeterlidir

Piyasada bulunan pek çok ürün akne tedavisi amacıyla sıklıkla tercih ediliyor. Bu ürünlerin ciltte belirli bir koruma sağladığı ve nemlendirdiği bilinse de tedavi etme özellikleri yoktur. Bu ürünlerin sadece tedavi sürecine yardım ettiği söylenebilir. Eğer akne problemi yaşıyorsanız bir dermatoloji hekimine başvurmanız yerinde olacaktır. Piyasada ise pek çok ürünün akne üzerinde etkili olduğu ile ilgili reklamlar bulunuyor. Unutmayınız ki bu ürünler, saç çıkartacağı söylenen şampuanlar gibidir. Tedavi etmez, sadece koruma sağlar.

3)Akne Tedavisi İçin Cilt Sık Sık Temizlenmelidir

Herkes hayatının bir dönemimde akne problemi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu durumda çevresinden ya da diğer insanlardan cildin yeterince temiz olmadığı için akne oluştuğunu duymuştur. Bu ise büyük bir yanlıştır. Aknesi olan kişilerin sık sık yüzünü yıkaması ve temizlik yapması farklı sorunlara yol açabilir.

Sık sık yüz yıkamak ciltte yağ üretiminin ciddi ölçüde artmasına ve aknenin alevlenmesine yol açabilir. Bununla birlikte cildi tahriş edebilecek şekilde temizlik ürünlerinden faydalanmak ciltte lekelerin kalmasına neden olur.

Akne Tedavisi İçin Doğru Bilinen 5 Yanlış

4)Güneşte Durmak Akneye Faydalıdır

Güneş ışınları yeterli ölçüde kullanıldığı zaman cilde fayda sağlar. Özellikle D vitamini üretimi için güneş ışınları önemlidir. Bununla birlikte akne tedavisi için güneşten veya solaryumdan yararlanmak fayda sağlamaz.

Akneyi çözmek için çok fazla güneşte durmak ya da solaryumda kalmak farklı cilt sorunlarına davetiye çıkarabilir. Özellikle solaryumda kontrolsüz ışık kaynakları bulunduğundan cilt üzerinde terleme, gözeneklerde tıkanıklık ve akne oluşumu hızlanabiliyor.

5)Akneleri Sıkarak Kısa Sürede Kurtulabilirsiniz

Çevremizde en çok görülen akne tedavisi yöntemlerinden birisi akneleri sıkmaya çalışmaktır. Akneler üzerinde uygulanan baskı ve tahriş farklı problemlere neden olur. Bakteri sayısının artması, cildin bariyer fonksiyonunun bozulması ve cilt folikül kanalının işlevinin kaybolması gibi sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte akne ortaya çıktığında ekstraktör adı verilen cihazlarla temizlik yapmak ve peeling gibi yöntemler fayda sağlayabilir.