Araba tekerleği ve halatla evinizin havasını değiştirin! Evde basit puf yapımı

tarafından
78
Araba tekerleği ve halatla evinizin havasını değiştirin! Evde basit puf yapımı

Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle evlerimizde hiç olmadığı kadar vakit geçirme imkanı bulduk. Bu da bize dekorasyon becerilerimizi yeniden keşfetme olanağı tanıdı. Mevsimin sonbahara geçmesiyle birlikte evlerimizin de değişimi ihtiyacı var. Sadece halat ipi ve eski bir araba tekerleğiyle kendi pufunuzu yapmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, bu yazı tam size göre.

Evlerimizi çoğu zaman baştan yaratmak istiyoruz ama hem bol vakit istiyor hem de dekorasyon ürünleri çoğu zaman cep yakıyor. Tüketimi azaltan ve geri dönüşüme özendiren kendin yap dekorasyon ürünleri bu nedenle iyiden iyiye revaçta. Bu nedenle biz de Kadın Portal ailesi olarak mevsime uygun sıcacık ve basit puf yapımı tarifi ile geldik. Hem sonbaharın renklerine ve ruhuna uygun hem de evinize ayrı bir hava katacak bu pufun yapımı ise çok kolay.

İhtiyaç dyduğunuz malzemeler ise kısaca eski bir araba tekerliği ve halat tipi. Çok kolay bir şekilde temin edebileceğiniz bu malzemeler sayesinde siz de kendi ürününüzü tasarlayabilir hem de evinize apayrı bir hava katabilirsiniz. Bu basit pufun yapım aşamalarını paylaşmadan önce ihtiyaç olan malzemeleri detaylıca öğrenmeniz de fayda var.

Evde basit puf yapımı için gerekli olan malzemeler nelerdir?

Evde basit puf yapımı için ihtiyaç duyulan malzemeler

  • Keskin bir dikiş makası
  • Eski bir araba tekerliği
  • Yeterli uzunlukta halat ipi
  • Sıvı yapıştırıcı
  • İki eşit boyda sunta parça
  • Eski kazak, tişört, çorap gibi ürünlerden elde edebileceğiniz rengarenk kumaşlar.

Çok kolay bir şekilde temin edebileceğiniz bu malzemeler sayesinde siz de kendi pufunuzu tasarlayacaksınız.

Evde basit puf yapımı aşamaları

Şimdi gelelim pufumuzun yapım aşamalarına. Tüm malzemeleri topladıktan sonra öncelikli olarak eski araba lastiğini kir ve tozdan arındırın. Ardından yüzeyini iyice kurulayın. Kuru ve pürüzsüz hale getirdiğiniz araba tekerliğini öncelikli olarak orta noktasında kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla halatla dolayın. Sonra her köşesine de suntaları kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırın. Halatı öncelikli olarak tekerliğin orta noktasından yapıştırmanız gerekiyor. Eğer ki yapıştırmaya oval kısımlardan başlarsanız sonrasında şekil vermeniz çok zor olacaktır. Orta kısmını alttaki yüzey rengi görünmeyecek şekilde kapladıktan sonra bir müddet kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra iki parça halinde önce üstteki oval kısmı ardından ardından diğer yüzeyindeki oval kısmı kaplayın. Basit puf yapımı aşamalarında en zor kısmı geride bıraktınız bile.

Bundan sonraki aşamada halatınızın kuruduğundan emin olduktan sonra evde kullanmadığınız her türlü kazak, tişört ya da önceki işlerinizden kalan kumaşlar ile dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. İsterseniz renkli kumaşlarla farklı şekiller çizebilirsiniz. Geometrik kesilen şekillerle de çok güzel görünen bu pufları renklendirmek ve süslemek ise tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Eğer ki kesme biçme ya da dikme işlerinde pek iyi değilim diyorsanız düğme ve boncuklardan da faydalanabilirsiniz. Sonbahar renklerinde seçeceğiniz düğme ve boncukları dilediğiniz formda halat pufunuzun üzerine yapıştırıp yepyeni bir tarz da yakalayabilirsiniz.