Az Işık Alan Evler İçin Pratik Öneriler

tarafından
90
Az Işık Alan Evler İçin Pratik Öneriler

Mekânları büyük göstermesinin yanı sıra psikolojik olarak da avantaj sağlayan doğal ışıktan maksimum yararlanmak için alınacak küçük tedbirlerle büyük değişiklikler yakalanabilir. Peki, az ışık alan evler için bu aydınlık ve ferahlık nasıl sağlanabilir?

Büyüklerimiz ne demiş: Güneş girmeyen eve doktor girer… Günlük hayatın koşuşturması sürerken gözden kaçırılan detaylar bazen büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Evde geçirilen süre zarfından mümkün olduğunca rahatlamak ve enerji toplayabilmek çok önemli.

  • Yapılan araştırmalar sabahları alınan gün ışığının insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı etki yaptığı konusunda birleşiyor.

Seçilen dekorasyon malzemelerinin rengi, evin aldığı ışık oranıyla direk olarak alakalıdır. Evde kısa bir gezinti yaparak karanlık bölgeleri tespit edebilirsiniz. Az ışıklı odaların aydınlık dengesini yapay alternatifler sayesinde dengeleyebilirsiniz. Mat beyaz aydınlatma malzemelerine karşılık parlak beyazlar her zaman daha ideal sonuçlar verir.

Az Işık Giren Evler İçin Öneriler

Az Işık Alan Evler İçin Pratik Öneriler

Evinize giren ışık miktarı çok sınırlı ve konumu itibari ile çok fazla güneş almıyor ise eviniz kasvetli bir havaya bürünebilir. Pek çok kişi bu kasvetli ortamlardan hoşlanmamaktadır. Ancak az ışık giren evler içinde bazı önerilerimiz var.

Öncelikle eviniz çok az ışık kalıyor ve karanlık ise fazlalık eşyalardan kurtulmanızı tavsiye ederiz. Evinizi gereksiz yere işgal eden bu eşyalar daha da kasvetli ortamlar yaratmak için bire birdir. Mümkün olduğunca minimalist dekorasyon tercihiniz olsun.

Küçük ve karanlık mekanlarda ayna kullanımı derinlik hissi vermesi açısından sıkça kullanılan ev aksesuarları arasında yer alır. Sizde aynalı duvar süsleri ile evinizi ferah ve aydınlık bir ortama dönüştürebilirsiniz.

Renk Kullanımında Limitinizi Belirleyin

Koyu renk tercihlerinizi limitlendirerek avantaj sağlayabilirsiniz. Koyu renkleri seviyorsanız bu tercihinizi süpürgelik ve oda kapısı pervazlarında kullanabilir ve eğlenceli bir görünüm yakalayabilirsiniz. Parlak yüzeylerin mükemmel bir parlatıcı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

Az Işık Alan Evler İçin Pratik Öneriler

Evinizdeki pencere sayısı azsa, yarım perdelerden yararlanarak doğal ışıktan daha fazla yararlanabilirsiniz. Izgaralı sandalyeler ışığı kesmez ve daha net algılanmasını sağlar. Bir dönem çok moda olan cam tuğlalar özellikle karanlık mekânlar için hoş ve doğru bir malzeme seçimi olur. Odanızın bir hastane odası gibi görünmemesi için aksesuar ve ev tekstillerinizde canlı renklerden yararlanabilirsiniz.

Renkler ve Işık Arasındaki İlişki

Ev dekorasyonu için doğru rengi belirlemek zor iştir. Renklerin gün ışığıyla nasıl bir ilişki içinde olduğunu bilmek işinizi kolaylaştırır. Az ışık alan evler için gri, siyah, beyaz ve maviyle birlikte kullanılarak neşeli bir etki yaratılabilir. Sarı, doğal ışığı taklit eder. Beyaz ve açık ahşap tonlarla kullanıldığında ortamın olduğundan aydınlık görünmesini sağlar. Mavi, en karanlık ortamlar için ideal seçimdir. Fuşya ve yeşille kullanılarak Retro bir ortam yaratılabilir.