Bastık Nedir? Bastık Yapımı ve Faydaları

tarafından
206
Bastık Nedir? Bastık Yapımı ve Faydaları

Genelde bağ bozumunda o kesimde imal edilen üzümlerin değerlendirilmesi için ya da dut hasatı sonrasında bastık yapımı gerçekleştirilmektedir. Bastık yapımı çoğunlukla dut ve üzümden yapılabildiği gibi aynı zamanda taze olan bütün meyvelerden gerçekleşmektedir. Peki, Bastık Nasıl Yapılır?

Kaynatılarak elde edilen püre güneşte 2 ve 3 gün kurutulduktan sonra kuruyan bastık, bezin alt tarafı nemlendirilerek düzgün bir halde bezden ayrılarak soyma işlemi gerçekleştirilir. Soyulan bastığın yapışmaması için nişasta serpiştirilerek katlanmaktadır. Mutlaka steril atmosferlerde bastık hazırlanmalı ve mutlaka nemsiz yerlerde kurutulmalıdır.

Bastık Nasıl Yapılır?

Bastık hazırlayabilmek için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir.

  • 7 çorba kaşığı buğday nişastası
  • 2 su bardağı şeker
  • 7 su bardağı su
  • 2 bardak şeker

Listede yer alan tüm malzemeler temin edildikten sonra kısa zaman içerisinde bastık hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda bastık tatlısının üzeri için ceviz ve fıstık gerekmektedir. Hazırlanışı için ise nişasta 1 su bardağı su ile ıslatılmaktadır. 7 bardak kaynayan suya ise pekmez ve şeker eklenmektedir. Kaynadıktan sonra ıslanan nişasta eklenerek kaynatılmalıdır. En son yapılacak olan işlem ise ceviz ve fındıkla bastığı süslemek olacaktır.

Bastık Nedir? Bastık Nasıl Yapılır?

Bastık Faydaları

Osmanlı mutfağından bizlere miras kalan bastık, esas kış aylarında enerji depolayabilmek için hazırlanmaktaydı. Bu durumda lezzeti ile mutfaklarda geniş yer tutmaya başlaması üzerine mutfağımızın özgün lezzetleri arasında yer edinmiştir. Yüksek besin değeri içeren gıdalar, doğal yağlar açısından zengin olması yanında bazı vitamin mineralleri de barındırmaktadır.

İnsan vücudunun temel yapı taşları arasında yer alan protein bağışıklık sistemini ayakta tutar ve virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Sindirimi güçlendirir ve günlük enerji ihtiyacını da karşılamaktadır. Bu sayede rahatlıkla karbonhidrat grubu besinler kolestrolü dengeler kalsiyum emilimi sağlamaktadır.

Bol miktarda bu yiyecek içerisinde A-B-D vitaminleri sinir sistemi, bağışıklık sistemi, kas dokusu ve hormon oluşumu için hayati önem taşıyan vitaminler olmaktadır. Yeteri kadar tüketilmemesi halinde bağışıklık sistemi zayıflar vücut hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Kaslar ve kemikler ise günden güne güçsüzleşir. Bastığın içerisinde bulunan vitaminler antikor oluşumu sayesinde hastalıklara karşı dirayet kazandırmaktadır. Aynı zamanda kanser tedavisi sürecine olumlu etkileri bulunmaktadır.