Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

tarafından
99
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci, annelerin en çok üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. 0-6 aylık süreçte anne sütü bebeklerin tek besin kaynağı olmakla birlikte, gelişimleri açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu süreçte anne sütünü yetersizliği ya da yokluğu durumunda, formül mamaya başvurulmalıdır.

6.Ayın doldurulması sonrasında artık ek gıdaya geçiş sürecine geçiş yapılması ve bebeğin gelişiminin katı gıdalarla desteklenmesi gerekecektir. Bu sürecin yavaş yavaş ve titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmesinin devam edebilmesi açısından son derece önemlidir.

Bebeklerde Ek Gıda Geçişinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken belli başlı konular bulunmaktadır. Ek gıda süreci anne sütünün beslenmeden kaldırılması anlamına gelmemelidir. Geçiş sürecinde bebeğin anne sütü ağırlıklı beslenmesine devam edilmesi şarttır. Bebeklerin 1 yaşına kadar ana beslenme öğünü anne sütü olmalı, ek gıdalara ise belirlenen ara öğünlerde yer verilmelidir.

Ek gıda sürecinde verilen besinler ilk olarak bir çay ya da tatlı kaşığı ile verilmeli, zamanla artırılmalıdır. Ek gıdaya birden yüklenilmesi bebeğin sindirim sisteminde bozuklukların meydana gelmesine neden olabilecektir. Bebek için hazırlanan tüm besinlere şeker ya da tuz ilave edilmemelidir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Hazır alınan ek gıda besinlerinin ise tuz ya da şeker içermediğinden emin olunmalıdır. Bebeğin tadımlama işlemi sonrasında anne sütü ile beslenmesi sindirim sisteminin kolaylaştırılabilmesini sağlayabilecektir. Ek gıda sürecinde bebeğin kaşığı reddetmesi halinde bebek zorlanmamalı, anne tarafından elle beslenme denenmelidir.

Bebeklerde 3 Gün Kuralı Nedir?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde, 3 gün kuralı hayati bir önem taşımaktadır. 3 gün kuralı bebeklerin ek gıda süresince, 3 gün boyunca yalnız bir tek besin çeşidi ile beslenmesi anlamına gelmektedir. Bu süreç tüm meyve ve sebzelerin tadımı bitene kadar devam etmelidir.

3 gün kuralının en önemli faydası besinlerin bebeklere alerji yapıp yapmadığının tespit edilebilmesidir. Bebeğin 3 gün boyunca tek bir besin ile beslenmesi, alerji ya da sindirim problemleri yaşamasına neden olan besinin bilinmesini sağlayabilecektir. Belirlenen besinin yarattığı sorunlar bilindiği takdirde ebeveynler temkinli olabileceklerdir.

3 gün kuralı boyunca anne sütü ya da formül mama ile beslenmeye devam edilmelidir. Ancak bu süreçte bebeğin formül mamasının markasında değişiklik yapılmamasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci Hangi Ay Hangi Besin Verilmelidir?

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken bir noktada hangi ay hangi besinin verileceğidir. Bu süreçte ilk olarak sebzelerden başlamak sürecin daha olumlu seyretmesini sağlayabilecektir.

Ek gıdaya tatlı ile başlanması bebeğin tuzlu besinleri reddetmesine neden olabilecektir. 6-8 aylık süreçte ek gıda yalnızca 1-2 ara öğün şeklinde verilmelidir. Verile ek gıda miktarının 1 çay bardağını geçmemesi yeterlidir.

6-8 aylık süreçte de ana öğünün anne sütü ya da formül mama olduğu unutulmamalı ve bebeğin sindirim sistemi yorulmamalıdır. 6-8 aylık süreçte sebze olarak havuç, brokoli, kereviz, bezelye, kabak, bal kabağı, yumurta sarısı, tahıllar, irmik, yoğurt, şeftali, elma gibi besinlerin tamamı teker teker verilebilecektir. 9-12 aylık ek gıda döneminde bebek katı beslenmeye daha fazla alışmış olacak dolayısıyla ile tüm tatlara aşina olabilecektir.

Bu dönemde ek gıda %50, anne sütü %50 şeklinde verilmelidir. Günde üç öğün anne sütü, üç öğün ise ek gıda şeklinde beslenme sağlanabilecektir. Ek gıda öğünü bebeğin ayı ve kilosu göz önünde bulundurularak 2-3 çay bardağına çıkarılabilecektir.

9-12 aylık dönemde bebeğin damak tadına göre diğer besinlerden farklı olarak tam yumurta, patates, kıyma, tavuk, bulgur, pirinç, nohut, balık, mercimek, bamya gibi besinler verilebilecektir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci sırasında 1 yaşını doldurmayan bebeklerde bal, patlıcan, domates, çilek ve inek sütü verilmemesi son derece önemlidir.