Bebeklerde Uyku ve Uyku Düzeni

tarafından
83
Bebeklerde Uyku ve Uyku Düzeni

Bebeklerin dünyaya geldiği andan itibaren bebeklerde uyku düzeni ebeveynleri ilgilendiren en önemli konular arasında yer alıyor. Bebeklerde belirli bir zaman dilimi sonrasında, düzen oluşturma girişiminde bulunmayan ebeveynler için bundan sonraki süreçte oldukça sancılı ilerlemektedir. Uyku düzeni oluşturmak sabır isteyen bir durum olmasının yanı sıra, düzen oluşturma sırasında bebeğin ağlatılmaması da çok önemlidir. Bebeklerin bu süreç içerisinde zorlanması, güvenli bağlanmanın zedelenmesine neden olabilir.

Bebeklerde Uyku Saatleri ve Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bebeklerde uyku düzeni oluşturmadan önce bebeğinizin hangi saat aralığında ve ne kadar süre uyuması gerektiğinizi bilmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Yenidoğan bir bebeğin ortalama 11-18 saat uyku uyuması normal karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra bu bebekler 3-4 saat deliksiz uyuyarak, yalnızca beslenme için uyanacaklardır. 3-6 aylık bebekler ortalama 11-16 saat aralığında uyumaktadır. Bu bebekler genel olarak 2 saatte bir uyanarak, beslenme ihtiyacını karşılayacaklardır.

Bebeklerde Uyku düzeni

Uyanıklık süreleri ise yenidoğan bebeklere göre uzamakta olup ortama 2 saat sürebilir. 6-9 aylık bebekler genel olarak 10-14 saat uyuyabileceklerdir. Gündüz uykusu 3 kez olan bu bebekler, 3 saat aralıklarla uykuya dalabileceklerdir.

9-12 aylık bebeklerde ise gündüz uykusu yalnızca 2’ye düşecektir. Bu bebeklerin uyanıklık süresi uyku süresinden daha fazla olup ortalama 10-12 saat uyuyacaklardır. 1 yaş ve üzerindeki bebekler ise yalnızca 1 ya da 2 kez gündüz uykusu uyurken, gece uykuları ortalama 7-9 saat aralığında değişiklik gösterecektir.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde uyku düzeni oluşturabilmek için ilk olarak gece ve gündüz kavramının öğretilmesi gerekiyor. Bu noktada bebeğin gün içerisinde gündüz kavramını algılayabilmesini sağlayan uyaranlarla bir araya getirilmesi gerekiyor.

Gün içerisinde bebeğin aydınlık ve sesli ortamlarda tutulması iyi bir fikir olacaktır. Gündüzleri bebeklerin salon gibi aydınlık alanlarda uyutulması sırasında yüzüne dokunmanız ya da ninni söylemeniz uyuması için teşvik edici olacaktır.

Gece kavramına geçiş yapıldığında ise ilk olarak ortam değişikliği yapılmalıdır. Işıkların daha loş olduğu, seslerin minimal düzeyde olduğu ve sesli konuşmaların yapılmadığı ortamlar bebeğin uyutulması için ideal alanlardır.

Uykuya geçişte her bebeğin hoşuna giden farklı ritüeller bulunmaktadır. Kimisi bebek emerken uykuya dalmaktan hoşlanırken, kimisi ninni söylenmesinden hoşlanabilir. Özellikle uyku öncesinde duş alınması bebeğin rahatlamasını sağlayabilecektir. Anne bebeğinin hoşuna gidecek seçimler yapabilmesi uykuya geçiş sürecini hızlandıracaktır.