Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Diyet

tarafından
75
Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Diyet

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde çevresel ve immünolojik faktörlerinde etkisiyle başlıca buğdaydaki gluten olmak üzere arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllardaki gluten benzeri tahıl proteinlerine karşı kalıcı intolerans olarak gelişen ince bağırsak hastalığıdır. Çölyak hastalığı genellikle tespit edilemeyen ve yeterince tanısı konulamayan en yaygın görülen besin intoleransı hastalıklarından biridir ve tek tedavi yöntemi glutensiz diyet uygulamasıdır.

Glutensiz Diyet

Günümüzde çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi glutensiz diyet uygulamaktır. Çölyak hastaları için et, tavuk, balık, yumurta,  süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze grubu olmak üzere geniş besin seçenekleri bulunmaktadır. Ancak bu gruplardaki besinlerden bazılarına firmalar ticari kaygılar nedeniyle gluten ekleyebilmektedir.

Bu nedenle çölyak hastaları besin satın alırken çok dikkatli olmalı ve ‘’glutensiz ‘’ ibaresi yer almayan ürünleri tüketirken çok dikkatli olmalıdırlar. Gluten yaygın olarak ekmek, makarna gibi tahıl grubu besinlerde bulunmaktadır. Ayrıca bazı soslarda, çorbalarda, turşularda da gluten bulunmaktadır. Bu nedenle ürün etiketleri dikkatlice okunarak satın alınmalıdır.

Evde glutensiz besinler hazırlanırken, gluten içeren besinlerden ayrı olarak hazırlanmalı, tüketilmeli ve saklanmalıdır.

Glutensiz Diyette Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Diyet

Süt ve Süt Ürünleri

Gluten, malt ve soya içermeyen süt ve süt ürünlerinin tüketimi serbesttir..

Et ve Et Ürünleri

Gluten içeren besinler eklenmeden, sade pişirilmiş her türlü et, tavuk, balık ürünleri tüketilebilir. Salam, sosis ve sucukların ürün etiketleri dikkatlice okunarak ‘’glutensiz’’ ibaresi yer alıyorsa tüketilmelidir.

Yumurta

Yumurta tüketiminde bir sakınca yoktur.

Ekmek ve Tahıllar

Glutensiz un ile hazırlanan ekmekler, % 100 çavdar ekmeği, pirinç, pirinç unu ile hazırlanan kek, kurabiye, pasta gibi ürünler, karabuğday, kinoa, pirinç patlağı, glutensiz makarna, glutensiz kahvaltılık tahıl gibi ürünlerin tüketimi serbesttir. Buğday unundan yapılmış makarna ve erişteye, hazır kahvaltılık tahıllara, kruvasana, hamburger, tost ve sandviç ekmeklerine ise diyette yer verilmesi yasaktır.

Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Diyet

 Sebzeler

Terbiye edilerek hazırlanan sebzeler hariç tüm sebzeler tüketilebilir.

Meyveler

Tüm meyvelere glutensiz diyette yer verilebilir.

Tatlı ve Pastalar

Kremalı ve pirinçli tatlılar, jöleler, glutensiz irmik, glutensiz unla yapılmış bisküvi ve pastaların tüketimi serbesttir. Pudingler, kekler, paylar, tartlar ve pastane ürünlerinin tüketimi ise yasaktır.

Çorbalar

Arpa, buğday, çavdar ve ürünleri kullanarak hazırlanılmış çorbalar, buğday unu ile terbiye edilmiş çorbalar ve hazır çorbaların tüketimi yasaktır. Pirinç, mercimek ve glutensiz un kullanılarak hazırlanmış çorbalar ise tüketilebilir.

İçecekler

Maltlı süt tozları içeren içecekler hariç diğer içecekler tüketilebilir.

Soslar ve Salatalar

Peynir, yumurta ve kurubaklagil kullanılarak hazırlanan salataların, sade pişirilmiş et, tavuk ve balık eklenerek hazırlanan salataların, et suyu tabletlerinin ve glutensiz sosların tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Makarna salataları, soya sosu, turşular ve hardal ise tüketimi yasak olan besinlerdendir.

Diğer Besinler

Tuz, karabiber, sirke, kuru yemişler ve yağlı tohumların tüketimi serbesttir. Pudra şekeri ve malt sirkesi ise diyette yer verilmesi yasak olan besinlerdendir.