Doğum Sonrası Yaşanan Değişimler Nelerdir? Bakım Nasıl Olmalıdır?

tarafından
98
Doğum Sonrası Yaşanan Değişimler Nelerdir? Bakım Nasıl Olmalıdır?

Gebelik süresince annenin vücudunda birçok değişiklik olur. Bu değişiklikler bebeğin gelişimini sağlar ve anneyi doğuma hazırlar. Doğumun gerçekleşmesi ile gebelik biter ve lohusalık dönemi başlar. Bu dönem 6 – 8 hafta arasındadır. Peki, doğum sonrası bakım nasıl gerçekleştirilmelidir?

Doğum Sonrası Annenin Sağlık Durumu

Doğumdan sonraki saatler sağlık açısından çok önemlidir. Sağlık görevlilerinin kontrolü altında doğum sonrası bakım yapılması gerekir. Tansiyonunuzun, nabzınızın ve kanama miktarınızın kontrol edilmesi gerekir. Aşırı kanama, halsizlik, baygınlık hissine ve uyuklamaya yol açar. Uterus özellikle zor bir gebelik sonrası tam toparlanamayabilir ve bir anda aşırı kanamaya neden olur. İlk altı saat içinde idrarınızı yapmanız gerekir. Biriken idrar kanamanın artmasına neden olabilmektedir.

Doğum Sonrasında Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Doğum Sonrası Yaşanan Değişimler Nelerdir? Bakım Nasıl Olmalıdır?

Değişim gebelik sonrasında kaçınılmaz bir durumdur. Doğum sonrasında göbeğinizin altında sert bir kitle belirgin hale gelir. Bu kitle üç hafta içinde yavaş yavaş küçülerek kemik çatının içine girer. İlk üç gün içinde son ağrısı denilen ağrılar hissedersiniz. Özellikle emzirmeden sonra duyulan bu ağrılara kasılan ve küçülen dölyatağı neden olur.

Hamilelik boyunca 10 kat büyüyen dölyatağının küçülmesi sırasında löşi denilen akıntı olur. Bu akıntı önce kırmızı, sonra pembe, sarı ve beyaz kremsi renk olarak 3-6 hafta süresince devam eder. Akıntının rengi koyulaşır ve kötü kokulu olursa iltihabik bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda bir uzman gözetiminde olmak yarar sağlayacaktır. Bu değişimler nedeniyle doğum sonrası bakım ciddi ölçüde önemsenmelidir.

Doğum Sonrasında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Anne vücudu gebelik sonrasında ciddi ölçüde değişimlere uğrar. Bu değişimler nedeniyle de gebelik sonrası bakım ciddi ölçüde önemlidir. Bu noktada şu durumlara dikkat edilmelidir:

  • Doğumdan sonra ilk 24 saat içinde biraz ateşiniz çıkabilir.
  • Kendinizi iyi hissetseniz de bol bol dinlenin.
  • Duşu ayakta alın ve kese yapmayın.
  • İki hafta sonra sokağa çıkabilir, üç hafta sonra da ev işleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak ağır işlerden kaçınmalısınız.
  • İlk birkaç gün kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Dikişlerinizin mikrop kapmaması için her tuvaletten sonra doktorunuzun verdiği sıvı ile temizliğinizi yapmalısınız. Sezaryenle doğum yapmışsanız böyle sorununuz olmayacaktır.
  • Bazı durumlarda gebelik süreci sonundaki ilk haftalarda anne de hafif huy değişiklikleri ve ağlama nöbetleri olabilir. Bu noktada anlayış ve aile desteği önemlidir.
  • Adetin yeniden başlaması ve düzenli hale gelmesi emzirme süresi ve sıklığına bağlıdır. İlk adet kanaması ortalama 3. aydan sonra başlar.

Bu süreç sonrasında fiziksel ve psikolojik değişimler yaşansa da bebek sahibi olmak aile için sonsuz bir mutluluk sunacaktır. Bu süreçte gebelik sonrası bakım anne ve bebeğin ruh sağlığı için kritik önem taşır.