Erken Kalkmak İçin Uygulamanız Gereken 6 Yöntem Nedir?

tarafından
75
Erken Kalkmak İçin Uygulamanız Gereken 6 Yöntem Nedir?

Güneşin doğuşu ile birlikte uyanmak, günü dolu dolu yaşamak ve daha dinç olmak isteyenler için erken kalkmak en önemli sorunlardan birisidir. Hayatımızı işgal eden pek çok faktör nedeniyle erken saatlerde hayata başlamak, birçoğumuz için geçmişteki yaşantılarından birisidir. Peki, erken kalkmak için yararlanabileceğiniz yöntemler var mıdır, nasıl uygulanabilir?

Erken Kalmak İçin Yöntemler

1)Yatak Odanız Karanlık ve Sessiz Olsun

Uyumak için kullandığımız oda uyku kalitesi üzerinde oldukça etkilidir. Derin bir uykuya dalabilmek ve dinlenmiş olarak uyanmak için karanlık bir ortam oluşturulmalıdır. Aynı zamanda yatak odasında ses yapabilecek eşyalar bulunmamalıdır. Nitelikli bir uyku çekmek için erken kalkma yolları üzerinde kafa yoruyorsanız yatak odası düzeni ile işe başlamanız yerinde olacaktır.

2)Beslenme Düzenine Dikkat Edin

Beslenme ile uyku arasında derin bir bağlantı vardır. Bazı yiyeceklerin doğal olarak uyku getirdiği, bazı içeceklerin uykuyu açtığı ve beslenme zamanının uykuyu etkilediği bilinir. Uykuya dalmakta güçlük çekenler ve erken kalkmak için zorlananlar uyku saatinden en az 4-5 saat yemek yemeyi kesmelidir. Bununla birlikte akşam yemeğinin hafif bir öğün olarak geçirilmesi uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır. Yoğun bir şekilde asitli içecekler tüketmek, çay ve kahve tüketmek de uyku üzerinde etki eder. Bu içecekler makul oranda tüketilmelidir.

Erken Kalkmak İçin Uygulanacak 6 Yöntem

3)Erken Kalkmak İçin Nedenler Bulun

Sabahın erken saatlerinde kalktığında yapacak bir işi olmayan birisi erken kalkma alışkanlığı kazanmakta güçlük çekecektir. Erken uyanmayı alışkanlık haline getirmek için öncelikle bir hedefiniz ya da idealiniz olmalıdır. Bu hedefin gerçekçi ve sizin özelliklerinize uygun olduğu durumda erken uyanmak güç olmayacaktır. Aynı zamanda zihni belirli bir iş için programladığınız için zihniniz de otomatik bir alarm sistemi oluşturacaktır. Eğer erken kalkma yöntemleri arasında birisini denemek istiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

4)Erken Kalkma Alışkanlığını Küçük Adımlarla Kazanın

Sizin alışkanlık haline getirdiğiniz hayat ritminiz öğlen 12’lere ayarlanmışsa birden saat 5’te kalkmaya çalışırsanız zorluk çekebilirsiniz. Sadece bir gün değil hayatınızın geri kalanında da erken kalkmak istiyorsanız sınırlarınızı zorlamadan ve bedeninizi bu yeni duruma alıştırarak ilerlemelisiniz. 12’de kalkan birisiyseniz işe 9’da kalkarak başlayabilirsiniz. Daha sonra bu saati kademeli olarak düşürürsünüz.

Erken Kalkmak İçin Uygulanacak 6 Yöntem

5)Egzersizi Hayat Tarzınız Yapın

Egzersizi hayat tarzı haline getirmiş olan birisi uyku düzenini oturtmak konusunda da sıkıntı çekmez. Egzersiz vücudu ciddi biçimde düzenli olmaya ve dinlenmeye iter. Gün içerisinde yeterli oranda egzersiz yapmak uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Uyumak için gerekli olacak pek çok hormonun da salgılanmasında etkilidir. Egzersiz erken kalkma yolları arayan birisi için vazgeçilmez bir hayat tarzı olabilir.

6)Farklı Alarm Teknikleri Kullanın

Gece uyumadan önce, erken kalkmak için alarmınızı erken bir saate ayarlamış olabilirsiniz. Ancak alarmınız size yakın bir yerdeyse yüksek ihtimalle alarmı kapatarak uyumaya devam edersiniz. Bu durumu engellemek için alarmınızı ya da telefonunuzu sizin kalkmanız gerekecek bir yere koyabilirsiniz. Bununla birlikte alarm melodisinin motive edici ve harekete geçirici tarzda olması ile erken uyanmak sürecine biraz daha yaklaşmış olursunuz.