Ev Usulü Adana Kebap Tarifi

tarafından
90
Ev Usulü Adana Kebap Tarifi

Gerçek Adana Kebap tarifi kuzu kıyma ile yapılır. Kuzu kıyma yerine Dana kıyma seçecekler bilmelidir ki Has Adana Kebabı kadar lezzetli ve güzel olmaz.

Malzemeler;

400 gram orta yağlı kıyma, 100 gram kuyruk yağı, tuz, pulbiber, karabiber.

Garnitürü için;

6 yeşil biber, 3 domates, yeşil soğan, maydanoz, taze nane, kırmızı turp.

Lavaş salatası için;

2 kırmızı soğan, 2 adet domates, nar ekşisi ve zeytinyağı.

Adana’ya gittiyseniz Adana’da kebaplar lavaş ile sunulmaz ve lavaş ile yenmez. Kebap için özel olarak pide yapılır. Ya kebapçının kendisi yapar ya da fırınlarda özel olarak yaptırılır. Adana kebabı lavaş ile hakiki güzelliğine ulaşamaz. Onun o yumuşacık pidesi farklıdır. Ancak evde Adana kebap tarifi ile bu lezzeti yapacak olanlar elbette ki lavaş kullanabilirler.

Hazırlanışı;

Öncelikle az yağlı olan kıymayı karıştırma kabına alalım. Adana kebabının en önemli özelliği içerisinde mutlaka az da olsa yağ ve tercihen kuyruk yağı olmasıdır bunu lütfen unutmayınız. Yağsız sevenlerdenseniz eğer adana kebabın lezzetini yağsız alamayacağınızı belirtmek isteriz. Kabımıza kıymamızı aldıktan sonra üzerine satırla kıyılmış kuyruk yağı parçacıklarını ekleyelim ve tuz, pul biber, karabiber ile yoğuralım

Köfte harcını istediğimiz miktarda bölüyoruz, başı yassı çöp şişlere köfteyi takıp elimizde suya batırıp uzunlamasına şişe geçirelim.  Kebabımızı pişirmeden önce lavaş salatasını da hazırlayalım. Listedeki bütün malzemeleri yıkadıktan sonra Kırmızı soğanı soyup yarı piyaz şeklinde ince ince doğruyoruz. Domatesi de aynı şekilde ince kıyım doğrayıp üzerine nar ekşisi ve zeytinyağı döküp iyice karıştırıyoruz. Böylece kebabın salatası hazır olduğu halde servis tabağını kenarına diziyoruz. Lavaşları da boş kalan yerlere katlayarak sunuyoruz.

Kebapların pişirme işlem için domates ve biberleri kesip şişe takarak kebapların yanında ızgarada pişiriyoruz.  Kebapları dikkatlice lavaşların üzerine alıyoruz.  Böylece kebapçıya gitmeden ev usulü bir kebap ziyafeti çekmiş oluyoruz.

Adana Kebap Yapımına Dair Ek Bilgiler

Adana kebap tarifi içerisinde yazmıyor ancak kıymaya ek olarak çok az miktarda tavuk göğsü kıyması da eklenebilir. Oran her 400 gram dana ya da kuzu kıymaya ek 50 gram tavuk göğsü kıymasıdır. Bir diğer husus ise ister kırmızı et olsun ister beyaz et kıymayı kesinlikle elinizde satır ile ya da bıçak ile işlemeniz daha ayrı bir lezzet oluşturacaktır. Kıyma makinalarından geçen et ile gerçek Adana Kebabı’nın lezzetine ulaşamazsınız.