Grip Nedir? Grip Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Grip Aşısı Yapılmaz?

tarafından
91
Grip Nedir? Grip Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Grip Aşısı Yapılmaz?

Grip, en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle sonbahar mevsiminden itibaren görülebilen bu hastalık solunum yolu ile bulaşır. Hasta olan kişinin konuşması, hapşırması, öksürmesi ya da tükürmesiyle influenza virüsü diğer kişilerin vücutlarına burun ya da ağız aracılığıyla bulaştıktan sonra hastalanan kişilerde yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, öksürük, ishal ve boğaz ağrısı gibi bazı mevsimsel grip belirtileri meydana gelebilir. Grip için ise çoğu zaman grip aşısı önerilir.

Grip Kaç Günde Geçer?

Bu hastalık, tıbbi ilaçlar kullanmaya gerek kalmadan geçebilir. Bulaştıktan sonraki ilk yedi gün boyunca belirtilerin tamamı görülebilse de on dördüncü güne kadar bu belirtiler azalmaya ya da etkilerini kaybetmeye başlar. Halsizlik ya da boğaz ağrısı gibi bazı belirtilerin tamamen ortadan kalkması ise daha uzun sürebilir. Genel olarak iki hafta içinde geçtiği bilinir fakat “grip kaç günde geçer?” sorusuna verilebilecek kesin bir cevap bulunmamaktadır.

Grip Nasıl Geçer? Grip Tedavisi Nasıldır?

Grip Nedir? Grip Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Grip Aşısı Yapılmaz?

Grip tedavisi, genel olarak düşük etkiye sahip olan ilaçlarla gerçekleştirilmektedir. Fakat hastanın uzun bir süre boyunca dinlenmesi ve bol bol sıvı tüketmesi çok daha önemlidir. Belirtilerin çok daha şiddetli olması durumunda, daha etkili olan anti – viral ilaçlar doktor tarafından tavsiye edilebilir. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanımı ise kesinlikle yanlıştır.

Grip Aşısı Nedir? Kimler Grip Aşısı Yaptırabilir?

Grip hastalığından korunabilme konusunda oldukça yararlı olduğu bilinen grip aşısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün grip virüsleri üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçlarına bağlı olarak yıllık olarak farklı şekilde üretilmekte olan bir aşı türüdür. Bu aşı, yaklaşık olarak 6 – 7 ay boyunca bağışıklık sisteminin bu hastalığa karşı daha dayanıklı bir durumda kalmasını sağlar.

Hamileliğin üçüncü ayından itibaren hamileler, sürekli seyahat edenler, altıncı ayını tamamlamış olan çocuklar, 65 yaşını tamamlamış olanlar, diyabet ya da uzun sürmüş olan kalp hastalıklarına sahip olanlar ve bağışıklık sistemiyle alakalı çeşitli sorunlar yaşayanlar grip aşısı yaptırabilir.

Hangi Durumlarda Grip Aşısı Yapılmaz?

Grip Nedir? Grip Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Grip Aşısı Yapılmaz?

Grip hastalığına sebep olan virüslerden korunabilmek için aşı olmak gerekse de, bazı durumlarda aşıdan uzak durulması tavsiye edilir. Örneğin hamileliğinin ilk üç ayını doldurmamış olan kadınların, altıncı ayını doldurmamış çocukların, protein alerjisi olanların ya da akut tipi bir hastalığa sahip olanların bu aşı için sağlık kurumlarına başvurmamaları gerekir.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Grip aşısı pek çok yarara sahip olsa bile, grip aşısının yan etkileri olabileceğinden de söz edilebilir. Oldukça az görülen bu yan etkiler sadece 1 – 3 gün boyunca sürebilen geçici etkilerdir. Bu etkiler arasında genel olarak ateş yükselmesi, kas ağrıları ve halsizlik bulunur. Ayrıca grip virüslerinden korunmak için bu aşıyı yaptırmış olan insanların bağışıklık sistemiyle alakalı olarak bazı alerjik belirtiler de görülebilir.