Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

tarafından
68
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmiş olan pek çok anne adayı, hamilelik belirtileri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü bu belirtiler, hamile kalınması durumunda dikkat edilmesi gerekenlerin erken belirlenmesi için önemlidir. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde doğmasını isteyen her anne adayı ise cinsel ilişkiden sonraki ikinci haftadan itibaren kendi vücudunu iyi bir şekilde gözlemlemelidir

Bu belirtiler her anne adayında daha farklı şekillerde ya da sürelerde ortaya çıkabilir. Yani hamileliğin hangi zamanında nelerin yaşanabileceği tam olarak bilinememekte olsa da bazı yaygın belirtilerden söz edilebilir.

1.    Rahim kanaması ve akıntı

Rahim kanaması ve bundan dolayı ortaya çıkan akıntı sorunu, adet kanamasından tamamen farklıdır. Feritilizasyon yani sperm ve yumurta hücresinin bir araya gelmesi ile oluşan zigotun bölünme aşamasından sonra ortaya çıkan embriyo, anne adayının rahim duvarına tutunur. Bu durum ise çeşitli aralıklarla kanamalar meydana getirebilir. Ayrıca akıntıların açık renkli olması da mümkündür.

2.    Kasık ağrıları

Yine embriyonel dönemde ortaya çıkan ve embriyonun rahim duvarına tutunması ile alakalı bir belirti olan kasık ağrıları, genel olarak cinsel ilişkiden sonraki dördüncü haftadan sonra ortaya çıkan bir belirtidir. Kasık ağrıları çok ya da az şiddetli olabilir.

3.    En Belirgin Hamilelik Belirtileri Arasında Adet gecikmesi

Yetersiz beslenme, mevsim değişimleri ya da aşırı stres gibi pek çok sayıda dış etkene bağlı olarak da görülebilen adet gecikmesi, anne adaylarının en erken görebileceği belirtilerden bir tanesidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

4.    Yorgunluk hissi

Hamilelik belirtileri arasında belki de en kolay anlaşılanı yorgunluk hissi olarak bilinir. Genel olarak hamileliğin ilk üç ayı boyunca sürekli devam eder. Daha sonra görülmesi de mümkündür fakat üçüncü aydan sonra düzenli ve çok yoğun bir şekilde görülmeyebilir.

Bu belirtinin sebebi, embriyonun rahim duvarına tutunabilmesi için bu duvarı kalınlaştırmakta olan progesteron hormonunun çok fazla salgılanmasıdır. Yani progesteron hormonu, embriyo gelişimini sağlarken aynı zamanda halsizlik, aşırı uyku ve yorgunluk hisleri gibi yan etkiler de ortaya çıkarır.

5.    Mide ekşimesi ya da mide bulantısı

Anne adayının vücudunda yüksek miktarda salgılanmaya başlayan bir diğer hormon ise östrojendir. Bu hormonun hamilelik dönemindeki ilk üç ayda aşırı salgılanması ile beraber, mide bulantısı, mide ekşimesi ve hatta kusma gibi bazı sorunlar ortaya çıkar.

6.    Baş dönmesi

Özellikle anne adayları ayaktayken daha fazla ortaya çıkabilen baş dönmesi belirtisi, hamilelik sürecinin başlangıcında vücuttaki kan damarlarının aşırı genişlemesi ile yakından ilişkili olan bir durum olarak kabul edilir.

Hamileliğin ilk haftalarında yaygın olarak görülen tansiyon düşüklüğü de bu belirtinin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca stresli bir hamilelik dönemi geçiren anne adaylarında, baş dönmesi ile beraber baş ağrısı da yoğun bir şekilde görülebilen belirtiler arasında bulunur.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

7.    Göğüslerde hassasiyet

Yine kan damarlarının genişlemesi ile bağlantılı olarak, göğüslerde hassasiyet de anne adaylarının kolaylıkla fark edebileceği bir belirtidir. Vücuttaki kan dolaşımının hızlanması, göğüs uçlarının koyu renk almasına ve damarlı bir görüntüye sahip olmasına sebep olur. Aynı zamanda hamilelik dönemi boyunca göğüslerde büyüme de görülür. Göğüs uçlarındaki karıncalanma hissi de yine kan dolaşımı ile alakalıdır.

 

8.    Sürekli idrar atımı

Hamilelik belirtilerinden bir diğeri, sürekli idrar atımıdır. Bu belirti, rahmin büyümesi ile beraber mesanenin sıkışması ve vücutta biriken idrarın bekletilmesinde zorluk meydana gelmesidir. Sürekli idrar atımı, hamileliğin yaklaşık olarak üçüncü haftasından itibaren artış gösterebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

9.    Koku hassasiyeti

Yemek kokuları, parfüm kokuları, oda spreyi kokuları gibi yoğun kokular, anne adaylarını rahatsız edebilir. Koku hassasiyeti her anne adayında daha farklı şekilde görülebilmektedir.

10.  Aşerme

Anne adaylarında en sık görülen hamilelik belirtileri arasında aşerme de bulunur. Hamilelik dönemi boyunca ne zaman ortaya çıkabileceği hakkında kesin bir şey söylenemese de, genel olarak ilk dört ay boyunca görüldüğü kabul edilmektedir.