Hareketli Çocuklar İçin Alternatif Odaklanma Önerisi

tarafından
86
Hareketli Çocuklar İçin Alternatif Odaklanma Önerisi

Çağımız çocuklarının yerlerinde oturamaması, genel bir hareketlilik halinde olmaları çoğu yetişkin için aynı soruyu akla getiriyor. Çocuğum hiperaktif mi? Buna elbette uzmanlar karar verecektir ancak yazımızda hareketli çocuklar için odaklanmaya yönelik alternatifler bulacaksınız.

Çağımız Çocukları

Yapılan araştırmalar çağımız çocuklarının ekran bağımlılıkları, başladıkları işlerden hızlı sıkılmaları, iş tamamlayamama, durağan hayat akışından sıkılma, plan yapamama, işe başlarken nereden başlayacaklarını bilememe, öğrenme anında hareket halinde olma (sallanarak, gezerek, ses çıkartarak) gibi birtakım özellikler saptamaktadırlar.

Bu durumun nedenlerini tek bir unsura bağlamak ve bunun üzerinden yorum yapmak elbette doğru olmayacaktır. Ancak ortaya çıkan sonuç odaklanma sorunu, dikkat dağınıklığı ve tam olarak, eksiksiz öğrenmenin gerçekleşememesi şeklinde gözlemlenmektedir.

Hareketli Çocuklar İçin Alternatif Öneri; Meditasyon

Hareketli Çocuklar İçin Alternatif Odaklanma Önerisi

Hareketli çocuklar için alternatif odaklanma önerisi olarak düzenli yapılacak nefes egzersizlerinin çocukların dikkatini toplamada oldukça işe yaradığı belirtilmektedir. Çocuk, yapılacak çalışmalarla farkındalık düzeyini dış dünyadan kendi iç dünyasına, duygularına çekmektedir. Böylece duygularını, iç sesini, düşüncelerini daha iyi anlayabilmektedir.

Yapılan gözlemlemeler düzenli nefes egzersizi ve meditasyon yapan çocuklarda duygu kontrollerinin, çözümcü bakış açısının,sabırlı davranış sergilemenin , karşısındakini dinleme gibi içselleştirilmiş davranışlarda gelişime gösterdiği saptanmıştır.

Meditasyon ve nefes egzersizlerinin düzenli ve sürekli yapılarak çocuğun rutini haline getirilmesi odaklanma ve dikkat yoğunlaştırma için önemli bir aşamadır. Bununla ilgili çocuklarla çalışan uzmanlardan yardım almak başlangıç için önemli olacaktır.

Ayrıca yine hareketli çocuklar için alternatif odaklanma önerisi olarak nefes tekniğini geliştirerek belli bir aşamaya gelmiş çocuklar kitap ve Cd’lerden de yardım alabilmektedirler.

Çocuklarda Enerji Patlaması

Hareketli Çocuklar İçin Alternatif Odaklanma Önerisi

Unutmamak gerekir ki; kapalı alanda uzun süre kalmış, bir yerde uzun süre oturması gerekmiş, birisini uzunca süre dinlemek zorunda kalmış çocuklarda “enerji patlaması” görülebilir. Bu durum yadırganmamakla birlikte çocuğu doğru kanala yönlendirmek ebeveynlerin rehberliğinde olmalıdır.

Okuldan gelen çocuğa alternatif rahatlama yöntemi olarak ekran karşısında vakit geçirmeyi sunmak yerine düşünsel gücüne katkı sağlayacak enstrümanlar sunmak daha etkili olabilir.

Sınav kaygısı, uykuya dalamama, ödev yapamama gibi çeşitli sorunlar karşısında düzenli nefes çalışmaları ve meditasyon yine dürtü düzeyi yüksek ve hareketli çocuklar için alternatif odaklanma önerisi olacaktır.

Son önerimiz bu tarz çekinceleri olan çocukların işe başlamadan önce o işe hazırlanması, kafasında o işe odaklanması açısından önem göstermektedir. İşini yapacağı yeri masasını, odasını toparlaması bunları yaparken rahatlatıcı müzik dinlemesi kendi iç ritmini yakalaması açısından da önemlidir. Bu ritüel çocuğa aşılanarak takip edilebilir. Pes ettiği yalnız kaldığı zamanlarda ona destek olunarak motivasyonu yükseltilebilir.