Kimyasal Kullanmadan Sirke İle Ev Temizliği

tarafından
91
Kimyasal Kullanmadan Sirke İle Ev Temizliği

Ev Temizliği yaparken kullandığımız ürünlerin çoğu kimyasal bileşenlerden oluşur. Kimyasal maddelerle ev temizlemek ise hem bizim ve ailemizin hem de tabiatın sağlığı için oldukça zararlıdır. Aslında hem kimyasal kullanmadan hem de kolayca temizlik yapmak mümkün. Bu yazıda hiçbir kimyasal kullanmadan evinizi doğal yollarla nasıl temizleyebileceğiniz konusu işlenmiştir.

Ev Temizliği İçin Doğal Çözüm: Sirke

Ev temizliği yaparken  aslında birinci yardımcımız sirke. Sadece çeşme suyu ve sirke kullanarak bile tüm evi tertemiz yapabilirisiniz.  Özellikle yerleri silerken bol kokulu, kaygan yüzey temizleyicilerle solunum yollarınızı ve kaygan yüzeyde düşme riskinizi arttırmaktansa yerleri silmek için doldurduğunuz çeşme suyunun içine bir miktar beyaz sirke ekleyerek evinizi tüm virüslerden ve lekelerden sağlıklı yolla temizleyebilirsiniz.

Kimyasal Kullanmadan Sirke İle Ev Temizliği

Halı ve Koltuk Temizlerken Sirkeli Su İmdada Yetişir

Sirkeyi aynı şekilde halınızda veya koltuklarınızda oluşan lekeleri temizlemek için de kullanabilirsiniz. Çeşmeden aldığınız suyun içine bir miktar sirke ekleyip lekeli yüzeyi bu karışımla silmeniz yeterli olacaktır.

Cam Temizliği İçin de Sirke Öneriyoruz

Sirkenin maharetleri saymakla bitmez ama ev temizliğinin olmazsa olmazı cam silme işleminde de sirke imdadımıza yetişir. Cam silmek için çeşmeden aldığınız suyun içine bir miktar sirke ekleyin ve hazırladığınız karışım ve bir bez yardımıyla camlarınızı silin. Camlarda su lekesi kalmaması için kurulamayı gazete kâğıdıyla yapabilirsiniz.

Çamaşır Makinenizi Sirke İle Temizleyin

Ev temizliği yaparken sirkeyi kullanabileceğiniz bir diğer alan ise çamaşır makinesi temizliği. Çamaşır makinelerinin içi bazen uzun süre kullanılıp temizlenmemekten bazen de deterjan kalıntılarından oldukça kötü kokabilir. Bu kötü koku bazen yeni yıkadığınız kıyafetlerinize de geçebilir.

Bu durumdan kurtulmak için yapılabilecek şey ise makinenizi iki-üç ayda bir kere en kısa programda sirke ile boş olarak çalıştırmaktır. Makinenizi en kısa programa ayarlayıp deterjan gözüne beyaz sirke ekleyin ve makinenizi çalıştırın. Yıkama işlemi bittiğinde makinenizin iç kısmının daha ferah koktuğunu göreceksiniz. Deterjan gözündeki deterjan artıklarını da bir bez ve sirke yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Kimyasal Kullanmadan Sirke İle Ev Temizliği

Sirkeli Su İle Buzdolabındaki Kötü Kokulara Elveda

Buzdolabınız bazen günü geçmiş yiyecekler, uzun süre kapalı kalma, ağzı açık kalmış yiyecekler yüzünden kokabilir ya da dolabınız için genel bir temizlik vakti gelmiş olabilir. Dolabınızın raflarını silmek için de sadece sirkeli su yapıp dolabınızı bu karışımla silmek yeterli olacaktır.

Uzun vadede buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için ise dolabınızın içinde ağzı açık bir bardak süt veya bir dilim limon ya da küçük bir tabakta biraz karbonat bulundurmanız dolabınızın her zaman ferah kokmasını sağlayacaktır.

Tüm bunları yaparken bilmeniz gereken en önemli şey; evinizi doğal yoldan temizlemenin her türlü kimyasaldan daha sağlıklı bir yöntem olduğu, evinizin doğal yollarla da tertemiz olabileceği ve sirkenin evinizde asla kötü bir koku bırakmayacağıdır.