Koronavirüs Emzirme Yoluyla Bebeğe Geçer Mi?

tarafından
145
Koronavirüs Emzirme Yoluyla Bebeğe Geçer Mi?

Koronavirüsün anne karnındaki bebeği nasıl etkileyeceği şu an bilinmiyor. Hamile iseniz veya hamile kalma planınız varsa COVİD-19 hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 Hamile Ve Yeni Doğum Yapmış Anneler Nelere Dikkat Etmeli?

Koronavirüs bilindiği gibi solunum yollarına zarar veriyor. Belirtiler 2-14 gün sonra ortaya çıkıyor. Belirtileri hamile olsanız da olmasanız da aynı. Yorgunluk, ateş, öksürük, nefes darlığı. Diğer semptomlar; baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, kas ağrıları. Bu semptomlarla karşılaşırsanız tıbbı destek alın. Doktora gitmeden önce semptomlarınız hakkında bilgi verin. Böylece hem kendi sağlığınızı hem de diğer hastaların sağlığını korumuş olursunuz.

Virüs hakkında hala bilinmeyen şeyler var. Fakat Dünya Sağlık Örgütü hamile kadınların virüslere karşı daha duyarlı olduğunu söylüyor. Çünkü hamilelikte bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olur. Aynı zamanda hamilelik akciğer ve kalbinizde değişikliklere az da olsa sebep olur. Bütün bunlara rağmen covid-19 hamileleri daha çok etkilediğine dair bir kanıt yoktur.

Koronavirüs Emzirme Yoluyla Bebeğe Geçer Mi?

Eğer hamileyken koronavirüse yakalanırsanız diğer hastalarda olduğu gibi ateşi düşürmek için ateş düşürücü almanız gerekebilir. Bol bol su içmeli ve dinlenmelisiniz. Ateşiniz düşmez ve nefes almakta zorlanırsanız ya da kusmaya başlarsanız tıbbi destek almanız gerekebilir. Hamileyken yüksek ateş, bebeğimiz de doğum kusurları olmasına neden olabilir. Çalışmalar gösteriyor ki hamile 147 kadından 8’i bu hastalığı ağır geçirdi ve %1’nin durumu kritikti. Koronavirüsün düşüğe neden olduğuna dair şu an hiçbir kanıt yok. Ve koronavirüs hastası iken doğum yapan kadınların bebeklerinde koronavirüs gözlemlenmedi.

Koronavirüs Emzirme Yoluyla Bebeğe Geçer Mi?

Bu konuda yapılan henüz bir araştırma yok. Fakat geçtiğine dair bir vakada gözlenmedi. Yine de uzmanlar kesin olarak hayır demek için bir kanıt olması gerektiğini söylüyor.

Bebeğiniz korumak için şunları yapabilirsiniz:

  • Maske takmak
  • Elleri yıkadıktan sonra bebeğe dokunmak
  • Süt sağmanız gerekirse ellerinizin temiz olduğundan emin olun
  • Kalabalık ortamlardan uzak olun

Virüsle ilgili hala çok şey bilinmemesine rağmen, COVID-19’lu hamile kadınların ciddi hastalıklara yakalanma olasılığı yüksek değil. Şimdiye kadar bilinen verilere göre, virüsün hamilelik veya doğum ile bebeklerine geçmesi mümkün gözükmüyor.