Nefes Almak İçin Minimalist Yaşam

tarafından
92
Nefes Almak İçin Minimalist Yaşam

Kaliteli zaman geçirilecek evlerde rahat ve dinginlik ön planda tutularak minimalist yaşam tarzına uygun şekilde dekore edilebilir. Büyükşehirlerde yaşamayı tercih edenlerin çoğunlukla mustarip olduğu küçük dairelerin olması. Bizleri yansıtan evlerde kimi zaman aldığımız bir eşyanın bile yaşam alanları daralttığını hissetmektedir. Başka alternatif olmadığı için elindekini fırsata çevirmelidir.

Minimaliz bazen maddi bazen manevi bir ihtiyaç olduğunu unutmamalıyız. Minimalist yaşam sözleri Mies Van der Rohe söylediği gibi ‘’Az çoktur’’ misyonu ile basit anlamından öte sade dekorasyonlar yapılabilir. Günümüz dünyasında bireylerin yoğun iş temposu ve eve gelirken rahat ve huzurlu bir ortam aramaları neden oluyor. Az uyarıcıların olması insanda nefes alma dinginlik etkisi bırakmadır. Ayrıca ev işlerine ayrılan sürenin kısalması ise minimal tasarımları tercih etmeyi artırıyor. Sade renkler, az ve uyumlu mobilyalar ve aksesuarlarla   özgün dizaynlar elde edebilir.

Minimalist Yaşamda Tarz

Minimalizm elindekilerin kıymetini bilmeyi, özgün, özgüvenli ve yaratıcılığı artırır. Minimalist yaşam tarzı için öncelikle ev veya gardıropları dolduracak eşya alma alışkanlığını bırakılması gerekiyor. Kişisel veya orta alanda eşya olmaması tercih edilen tarzda ergonomik aksesuarlar ve gömme dolaplar tercih edilir. Evin bütün odaları aynı tarz dizayn edilmesi ve az seçenekli renkler kullanılmalıdır. Günümüzde minimalist tarz modern tarzda içerisine barındırmaktadır.

Sade ve minimalist yaşam ev dekorasyonu haricinde büro ve ofislerde kullanılabilir. Motivasyonu artıracak küçük dokunuşlarla hayat dolu yerler oluşturulabilir. Işlevsel esnettik mobilyalarla modern duruşlu ofis çalışma ortamı oluşturulabilir. Minimalist tarzın yaratıcılık artırdığın düşününce personellerden sağlıklı güzel dönüşler alınacağını inanıyorum.

Minimalist Yaşam

Minimalist Yaşam Listesi

Minimalist yaşam listesi ile az maliyet ve küçük dokunuşlarla harikalar yaratılacaktır.

 • Fazla eşyalar kurtulmalı. Sivil toplum örgütleri veya ikinci el sitelerde satılabilir.
 • Evin fiziki özellikler kesinlikle dikkat edilmeli ve uygun mobilyalar almalı.
 • Mobilyalarda az işlenmiş doğal malzemelerle tercih edilmeli. Mobilyalar tercihinde kabartma ve abartılı işlemelerden uzak durulmalı.
 • Mobilyalar da renk konusunda pastel, beyaz, siyah, gri veya toprak tonları tercih edilmelidir.
 • Evin bazı bölgeleri boş olması sizleri rahatsız etmesin tam tersini bu dengeyi sağlayacaktır.
 • Az eşya vurgu yapacak aksesuarlar kullanabilirsiniz. Retro eşyalar hareketlilik katabilirsiniz. Göze çarpmayan sehpa veya aksesuarlar kullanabilir.
 • Görkemli altın varaklı perdelerden uzak durulmalı ve kullanışlı sade perdeler tercih yapmalısınız.
 • Duvarları beyaz boyanabilir. Ya da belirlenmiş üç renk ile evin geneli buna göre dizayn edilir.
 • Odaların aydınlık olacak şekilde aydınlatıcılar seçilmelidir.
 • Mutfak dizaynda mutfak araç gereçlerinin dolaplarda duracak şekilde ayarlanmalı. Buna uygun dolap ve çekmeceler tercih edilmelidir.
 • Yatak odası tasarlarken sade yaşam felsefesi ile uzak doğu tasarımlarında ilham alınabilir.
 • Zemin dokularına yakın yalın çizgilerle geometrik detaylar öncelik verilerek uyumlu çizgisel tasarımlardan yardım alınabilir.