Regl Ağrısı İçin Doğal Çareler

tarafından
84
Regl Ağrısı İçin Doğal Çareler

Kadınların cinsel sağlık açısından her ay regl olması doğal ve sağlıklı bir döngüdür. Fakat bu doğal döngünün ağrılı geçmesi durumunda adet sancıları gündelik hayatı oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Adet dönemini bazı kadınlar çok hafif geçirirken bazı kadınlar için bu süreç oldukça zorlayıcı, günlük hayatı kısıtlayıcı nitelikte geçebilmektedir. Regl ağrısının sebepleri ile birlikte regl ağrısı için doğal çözüm önerilerimizde yazımızda yer alacak.

Regl Sancısının Sebepleri

Regl sancısına genetik ya da fizyolojik bazı sebeplerin yanında başka faktörler de sebep olabilir. Mevsim geçişleri, regl takviminin stresli zamanlara denk gelmesi, yeme içme bozuklukları, ayak ve karın bölgesini üşütme, az su tüketimi, hareketsizlik bu faktörlerden bazılarıdır. Birçok kadın bu ağrılara ilaç ve ağrı kesicilerle çare bulur fakat regl döneminde ağrı kesici kullanmanın zararı olduğunu savunan doktorlar da vardır. O halde regl dönemini olabildiğince ağrısız, hafif şekilde geçirmek için doğal yöntemlere başvurmak en güvenilir yol olacaktır.

Regl Ağrısı İçin Çare Olabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

Regl Ağrısı İçin Doğal Çareler

Regl ağrısı için öncelikle dikkat edilmesi gereken durum günlük su tüketimini maksimum düzeye çıkarmaktır. Bol bol su tüketmenin sağlığımıza her açıdan fayda sağladığı herkes tarafından bilinen bir gerçekken regl takvimi yaklaşan kadınların su tüketimine daha çok dikkat etmeleri gerekir. Bol su tüketimi vücuttan kirli kanın çıkmasını da kolaylaştıracaktır.

Regl ağrısı için ikinci olarak günlük hafif egzersizler ya da yürüyüşler yaparak bedenin rahatlaması sağlanmalıdır. Hareket etmek, düzenli olarak spor yapmak hormonları ve vücudun genel dengesini koruyacaktır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da vücudu, özellikle de ayak ve karın bölgesini sıcak tutmaktır.

Özellikle regl takvimi yaklaştığında bu duruma dikkat edilirse dönem daha rahat geçirilebilir. Kış mevsiminde çorap ve terlik kullanımı yaz mevsiminde ise ayakların güneş ışıklarıyla temasının arttırılması rahatlatıcı olacaktır.

Beslenme Düzenine Dikkat!

Regl dönemini rahat ya da ağrılı geçirmeye etki eden bir diğer faktör de yeme-içme düzenidir. Çünkü bu dönemde en sık karşılaşılan durum ağrı olsa da mide bulantısı, hazımsızlık gibi problemler de yaşanan problemler arasındadır. Bu dönemde ağır gıdalar tüketmek dönemi olduğundan daha zor geçirmenize sebep olabilecekken, hafif ve sağlıklı gıdalar tercih etmeniz hazmı kolaylaştıracağı için ağrılarınızı da hafifletebilir.

Regl Ağrısı İçin Ilık Duş İle Gelen Rahatlık

Adet sancılarını en aza indirmek için yapılabilecekler listesinin en rahatlatıcılarından biri de bu dönemde ve öncesinde ılık ya da sıcak duşlar almak, en rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi giyip en rahat hissettiğiniz köşenizde uzanarak doğal, taze ve sıcacık bitki çayları tüketmektir. Tükettiğiniz bitki çaylarını poşet çaylardan çok gerçek bitki ve meyve kurularından hazırlamanız daha çok rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlayacaktır. Papatya çayı, nane çayı, yeşil çay, melisa çayı ağrılara en hızlı etki eden bitkisel çaylardan bazılarıdır.