Saç kırıklarından kurtulmak için neler yapmalıyız?

tarafından
72
Saç kırıklarından kurtulmak için neler yapmalıyız?

Olumsuz hava koşulları, iklim değişiklikleri ve egzos dumanı gibi dış etkenler gün içinde saçlarımızın canlılığını yitirmesine neden oluyor. Canlılığını yitiren ve matlaşan saçlar da güç kaybeder kırılmaya başlıyor. Kırık ve sağlıksız saç görüntüsünden kurtulmanın en etkili yolu ise saçlarımıza gereken özeni göstermek.

Kirden ve olumsuz hava şartlarından etkilenen saçlarımızın da en az cildimiz kadar bakıma ihtiyacı var. Düzenli olarak bakım yapılması ve saç tipine uygun kozmetik ürünler tercih edilmesi saçların kırılmasını engeller. Kırılmadan sağlıklı uzayan saçlar da hacim kazanır ve parlak görünür. Peki, saçlarımızın kırılmasını nasıl engelleyebiliriz? Saç kırıklıklarından kurtulmak için neler yapmamız gerekiyor?  Saç kırıkları nasıl engellenir? Eğer siz de saçların sürekli kırılmasından şikayet ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Saç kırıkları neden oluşur?

Saçın kırılmasının en büyük nedeni nemden yoksun kalmasıdır. Yeteri kadar nemlendirilmeyen saçlar zamanla kurur. Kuruyan saçların canlılığını kaybetmesi ve koparak dökülmesi de kolaylaşır. Yanlış saç toplama şekilleri, cilt ve saç tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması, saçların uzun süre havasız bırakılması da saçların kırılmasına neden olur. Saçlar kırılmaya başlayınca koparak dökülmeye başlar. Bu da saçların cansız, mat ve hacimsiz görünmesine neden olur.

Saç kırıklarından kurtulmanın etkili yolları nelerdir?

Saç kırıklarından kurtulmanın en etkili yolu şüphesiz ki saçlarınızı saç tipinize uygun seçmeniz. Kuru bir cildiniz ve saç deriniz varsa özellikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Saçların sağlıklı olması için saç tipinize uygun nemlendirici özelliği bulunan bir şampuan ve saç kremi seçmeniz gerekiyor.

Saç kırıkları oluşmadan önce engellenmesi gereken önemli bir sorundur. Bu durumdan kurtulmanın en etkili yollarından biri de saçlarınıza taktığınız toktaları dikkatli seçmeniz. Tabi toka seçimi kadar saçların toplanma şekli de önemli. Saçlarınızı sıkı lastik toktalarla toplamamanız gerekiyor. Kıskaçlı tokalarınızı uzun süre tek bir formda saçınızda tutmamanız gerekiyor. Saçlarınızı ne kadar sabit formda tutarsanız kırılma ihtimali o kadar yüksektir. Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplarsanız saçlarınız kısa sürede koparak dökülmeye ve formunu kaybetmeye başlar. Saçlarınız topluyken ve örülüyken de uyumamaya özen gösterin.

Saç kırıklarından kurtulmak için şekillendiricilere ara verin

Saçlarınızda kırık oluşmasını istemiyorsanız mutlaka şekillendirici ve yüksek ısıya ara vermeniz gerekiyor. Saçlarınızın canlı yapısını kaybetmesine neden olan düzleştirici, maşa gibi elektronik aletler saçınızdaki keratin miktarının azalmasına neden olur. Saç ve tırnaklar için en önemli besleyici ise keratindir. Saçınızdaki keratini korumak ve saç kırıkları sorununun önüne geçmek için saçlarınızı sık sık şekillendirmemeye özen gösterin.

Saçlarınızdaki kırıkları önlemmenin en etkili yollarından birisi ise kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak kalmak. Saçlardaki keratin miktarını azaltan bir diğer unsur ise saç boyaları. Saçlarımızı sürekli boyarsak saçımızın doğal nemini kaybetmesine ve saçlarımızdaki esnekliğin kaybolmasına neden olur. Esnekliğini ve keratinini kaybeden saçlar da kısa sürede güçsüzleşerek dökülmeye başlar.