Sebzeli Tavuk Sote

tarafından
191
Sebzeli Tavuk Sote

Sebzeli Tavuk Sote hem sebze hem de protein ağırlıklı beslenmek isteyenler için ideal bir yemek olmaktadır. Aynı zamanda yapması da oldukça pratik olduğu için işten eve geldiğimizde ya da aniden yemek yapmamız gerektiğinde tercih edebileceğimiz tariflerden biri olmaktadır. Özellikle Fast Food yemek kültürünün yaygınlaştığı bir dönemde olduğumuz için çocuklar içinde güzel bir yemek olmaktadır. Şimdi dilerseniz yemeğimiz için gereken malzeme listemize ve nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Malzeme Listesi

  • 800 gr Tavuk But ya da tavuk göğüs (isterseniz ikisinden karışık alabilirsiniz) Tavukları kuşbaşı ya da jülyen şekilde doğratabilirsiniz.
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 2 adet kapya biber
  • 1 adet dolmalık biber
  • 1 adet havuç
  • Bir tatlı kaşığı kekik
  • Tuz isteğinize göre atabilirsiniz. İsterseniz çeyrek çay bardağı soya sosta kullanabilirsiniz.
  • İki yemek kaşığı sıvı yağ.

Sebzeli Tavuk Sote Tarifi

Sebzeli Tavuk Sote yapmadan önce hazırlık aşamamızı tamamlamamız hem pratiklik hem de daha hızlı bir şekilde sotenin hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Öncelikle sebzelerimizin hazırlığından başlayalım. Yıkadığımız sebzeleri tavuğun kesim şekli göz önünde bulundurularak doğranır. Bundan sonra ki aşamada tavaya yağ koyalım ve ocağın altını açarak biraz ısınmasını bekleyelim. Bu aşama malzemelerin daha hızlı sotelenmesini sağlayacaktır. Tava seçimi olarak çukur şeklinde ve büyük tava kullanmanız daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Tava ısıtılır. İlk önce tavuklar atılır ve suyu hafiften bırakıp çekmesine yakın havuçlar ve soğan atılır. Bu arada ocağın altını kısmadan sallayarak ya da tahta kaşık ile karıştırarak iyice sotelenmesini sağlanır. Daha sonra kekik ve biberler ilave edilir. Bütün malzeme iyice sotelendikten sonra tuz ya da soya sosunu ilave edilir. Sebzeli Tavuk Sotenin hangi aşamada piştiğini nasıl anlayacağım diye düşünüyorsanız. Tavuk iyice suyunu çekip kızarmaya başlayınca işlem tamamdır. Zaten biberler çok kısada kızarmış hale gelecektir.

Sebzeli Tavuk Sotenin Sunumu

Yemeğin sunumunu yaparken isterseniz doğranmış maydanoz, kuru ya da taze kekik kullanabilirsiniz. Yanında garnitür olarak pilav ya da makarna ile sunum yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.