Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
68
Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kadının hayalidir, güzel bir yuva kurmak ve anne olmak. Anne olmak kutsaldır, bebek eve bereket getirir. Tüm bu güzel duyguların yanında yeni doğan bebek bakımının zorlukları da bulunmaktadır. Özellikle yeni anne olmuş olanlar bebeği tutmakta, emzirmekte, bakımını yapmakta zorlanabilir. Bu yüzden tecrübeli olanlardan yardım almalı ve çok iyi araştırmalıdır. Yeni doğan bebeklerde çok hassas olurlar.

Yeni Doğan Bebeklerde

Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme

Yeni doğan bebeklerde emzirme özellikle ilk haftalarda zor olabilir, belli bir düzene girmesi zaman alır ve bebek istediği zaman emzirmek gerekir. Her iki göğsü eşit miktarda emzirmek gerekir, bir seferde tek göğsü emerse diğer sefer diğer göğsü emmelidir. İlk 10 dakika emzirmenin en verimli olduğu zamandır, çünkü gelen süt daha yağlı ve doyurucudur.

Yeni doğan bebek günde 10-12 kere emebilir. Emzirirken kafasından da tutulmalıdır çünkü en hassas olduğu yer kafasının orta kısmıdır ve sabit tutamadığı için düşebilir.

Alt Değiştirme

Bebekler yeni doğduklarında idrar ve dışkı miktarları daha fazla olur. Günde 6-8 kereyi bulabilir. Anne sütü verildiği için dışkıları daha cıvık olur bu yüzden sık sık bez değiştirilmelidir, yoksa popolarında pişik olabilir. Dışkısının ilk günler yeşil sonra sarı olması normaldir, idrarını günde 6-8 kez yapması da normaldir.

Bebek altının kirli olduğunu huzursuz tavırlar sergileyerek gösterir. Bebeklere özel olarak üretilmiş alkol, paraben, SLS ve parfüm içermeyen ıslak mendiller kullanılmalıdır. Bebeklerin cildi çok hassastır bu yüzden bez seçimine çok dikkat edilmelidir. Kız bebeklerin altını silerken önden araya doğru silinmelidir.

Göbek Bakımı

Yeni doğan bebeklerde göbek bakımına dikkat etmek gerekir. Göbeğin çevresi kırı ve temiz kalmalıdır. Göbek bağı daha düşmemişse etrafı günde 2 kez alkollü pamuk ile silinmelidir. Göbek bezin dışında kalmalıdır, zaten 1-2 hafta içinde düşecektir. Düştükten sonra kanaması da oldukça doğaldır.

Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo

Yeni doğan bebeklerde banyo da oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir iştir. Göbek düştükten 1 gün sonra banyo yaptırılabilir, ondan önce önerilmez. Bebeklere özel olarak satılan küvetler kullanılmalıdır.

Göbek düşmeden önce vücudunu ıslak bir bezle silebilirsiniz. Her gün boynunu, gıdısının altını, göbeğini, kollarını ve bacaklarını silebilirsiniz. Banyo sonrasında ise cildi iyice kurulanmalıdır, yetişkinlerin kullandığı sabun ve şampuanlar kesinlikle kullanılmamalıdır, cildini tahriş edebilir.

Yatma Pozisyonu

Yeni doğan bebekler sırtüstü yatırılmalıdır, bu en güvenli yatış şeklidir. Uyurken rahat nefes alması için başını sağa ve sola çevirebilirsiniz. Yüzükoyun yatarsa da kollarının kuvvetlenmesi sağlanır. Yastık kullanmak önerilmez, üstünü örterken göğüs hizasında bırakın, başına kadar örtmeyin.

Yeni doğan bebeklerde uyku oldukça önemlidir. Bebğin beşiğinde yumuşak, pelüş oyuncak bırakmayın. Bu SIDS denilen beşik ölümlerine neden olan bir durumdur, çok dikkat edilmelidir. Yattığı odanın oda sıcaklığı da 21-24 derece olmalıdır. Odada klima olmamalıdır.